Arpacık Tedavisi

            Göz problemlerinden en çok görülen problemlerindendir. Çok rahatsız edici olmasıyla, görselliğe kötü etki eden bu sorunun çözülmesinde en etkili yöntem sıcak su kompleksidir. Çok sık karşılaşılan bir sorundur. Çok nadir cerrahi müdahaleler gerektirmekle birlikte, genel antibiyotik uygulamasıyla ve basit yöntemlerle iyileştirilebilir.

            Arpacık, göz kapağı benzerlerine göre iki iki ‘ye ayrılır. Gözkapağının dışında kirpiklere bağlı olan yağ bezleri bulunur. Bunlar, gözün yüzeyini korur. Bazen salgı bezleri tıkanır ve içinde kalan bakteriler, Dış arpacığa sebep olur. Gözkapağı içinde “meibom” bezleri bulunur. Bunlar yağ bezleridir. Fakat kirpiklerle bir bağı yoktur. Gözkapağının arka yüzeyine doğru açılırlar. Bu bölgede oluşan tıkanıklık sonucunda, İç arpacığa neden olur.
 
            Arpacık genel olarak, derileri kuru egzamaya eğilimlerde görülür. Bu durumlarda kepek ve pullanma ortaya çıkar. Ve bunların etkisi ile diğer enfeksiyonlar da görüldüğü gibi, beden sağlığının bozuk olması direnç düşüklüğü gibi durumlarda arpacık çok sık görülmektedir. Arpacık meydana gelmeden birkaç gün öncesinden gözlerde batma kaşınma hissini meydana getirir. Arpacık iki günde ortaya çıkar.

            Ve küçük ağrılı nokta şeklinde başlar sonrasında kırmızı püskül halini alır. Fakat iç arpacığı görülmesi için gözkapağının dışına doğru çevrilmesi durumunda görülür. İç arpacık dış arpacıktan daha çok ağrılı bir haldedir. Arpacığın meydana gelmesiyle gözde ağrı ve batma hissi şiddetlenir. Gözle sürekli sulanır, burun çekme, çocuklarda kızamık gibi ciddi hastalığı hatırlatır. Arpacık Tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır.
 
– Tedavi Yöntemleri:
 
            Erken tedavi ile antibiyotikli merhem veya damlalar kullanılabilir. Fakat tanıdan önce püskül oluşur. Bu durumda antibiyotikler etkisiz kalır. Bunun için tek tedavi yöntemi iltihabın boşaltılmasını sağlamaktır. Basit bir sıcak kompres, kaşık veya tahta kaşığın, kumaş ve pamukla sarılıp sıcak suyun altına tutulma işlemiyle yapılabilir. Suyu dayanabilir şekilde ayarlanmalı kapalı göz üstünde 10 dakika bekletilmelidir.
 
            İç arpacığı tedavisi daha zordur. Meibom bezi dışarıya çıkamadığı için, Bunun sonunda akyuvarlar enfeksiyonu yener ve belirtiler ortadan kaktığı durumda mikropsuz kist kalır. Bu durumda cerrahi yardımıyla lokal anestezi altında gözkapağı dışa çevrilme işlemiyle kist alınıp, çevresi temizlenir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir