Aşurenin Faydaları Nelerdir

            Her yıl muharrem ayında yapılan aşure zengin malzemelerle yapılan enfes, sağlıklı ve doyurucu bir tatlıdır. Aşurenin Faydaları Nelerdir ve içinde neler vardır? İçinde; nohut, fasulye, yarma, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, fındık, fıstık, ceviz, elma, ayva, elma, karanfil, tarçın bulunan aşurenin malzemelerinin çokluğundan dolayı faydaları saymakla bitmiyor.

            En az 15 farklı yiyecek ile hazırlanan aşurenin içinde kuru baklagiller ve kuru tahıllar bulunduğundan aşure bitkisel protein kaynağıdır. Aşure çocuklar ve enerji ihtiyacı olanlar için büyük bir besin kaynağı aynı zamanda da doyurucu bir tatlıdır.
 
Aşurenin İçinde Bulunan Yiyeceklerin Faydaları
 
Fasulye: Lifli yapılı bir yiyecektir. Kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Meme kanseri ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucudur.
 
Nohut: Protein açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Kış aylarında mükemmel bir koruyucudur. Yaşlanmaya karşı etkilidir. Açlık hissini yatıştırır. Kemik sağlığını korur.
 
Yarma: Demir ve magnezyum açışımdan zengin bir yiyecektir. Bağırsaklara faydası çoktur. Diyet yapanlar içinde ideal bir besin kaynağıdır.
 
Kuru İncir: Protein, mineral ve vitamin içerir. Hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olur. Yüzü de güzelleştirir. Kanserli hücrelerin büyümesini engeller.
 
Kuru Kayısı: Kabızlık, hazımsızlık, anemi, ateşli hastalığa iyi gelir. Cilt hastalıklarında iyi gelir. Lifli bir yiyecektir.
 
Kuru Üzüm: Gözü korur. Anemiye iyi gelir. Kanser önler. Kemik sağlığına da iyi gelir.
 
Elma: Enerji verir. Kalbi korur, mide bulantılarına iyi gelir, nefesi rahatlatır, ısırarak yenirse dişleri temizler.
 
Ayva: Cilde iyi gelir. İltihaplara, kansere ve kilo vermeye yardımcı olur, solunum yollarında faydası vardır, karaciğeri temizler.
 
NAR: Kan şekerini kontrol altına alır. Kolesterolü azaltır. Kalbi korur, beyni ve diş etini korur. Cilde de faydaları vardır.
 
Fındık: Omega 3 kaynağıdır. Kalp ve damar dostudur. Yaşlılık engelleyici bir gıdadır. Prostat kanserinden de korur. E vitamini bakımdan zengindir.
 
Ceviz: Kansızlığı önler. Alzheimer ve parksiongibi hastalıklara karşı korur, mide gazını ve sindirim bozukluğunu giderir.
 
Fıstık: Zihinsel yorgunluğu alır. Böbrek ve safrakesesi ağrılarını giderir.
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir