Ayak Burkulması Tedavisi

            Bu durum ile her yerde ve her an karşılaşabileceğimiz mümkündür. Burkulma durumunda ilk müdahale çok önemli yer alır. Bu durumlarda, burkulan bölgeye baskı uygulanmalıdır. Fakat bu baskı uygulaması özenli bir şekilde olmalıdır. Bileği sarıp bırakmak olmaz! Nedeni ise, bilek şişme yapar şişme durumunda ise kanama olabilir. Bu durum olduğu zaman ise iyileşme süreci uzar. Bu nedenle ayağı bandajlamak gerekmektedir. Ayak 24 saat içerisinde kalp seviyesinden daha yüksekte tutulması gerekir.

             Torbanın ayak biçimini alması gerekmektedir. Bu baskıyı buz sayesinde yapılması gerekir. Çünkü buz sayesinde damarlar daralır ve kanama azalır. Bu durum sonucunda sıcaktan uzak durulması gerekir. Aksine bileği sıcak suya sokma ve ısıtıcı kremler kullanma yöntemi kesinlikle çok tehlikeli bir durumdur. Alkol alma, aspirin kullanma durumu kanı sulandırdığından kanama sorununu daha çok tetikler. Bu yöntemler sonrasında ağrı azalmaz ise, doktor hekime başvurulması gerekmektedir.
 
Burkulma Tedavisi?
 
            Minimum 24 saat geçtikten sonra şişme durur ve ağrı azalır ise bölgedeki kan akışını arttırmak için sıcak soğuk uygulaması yapılabilir. Fakat şişmenin durduğundan kesin olmak gerekir. Sıcak soğuk yöntemde yapılan metot ise, iki ayrı kovaya sıcak ve soğuk su hazırlanıp 50 derecede olmalıdır. Bu yöntem ile 4 dakika sıcak su da 1 dakika soğuk suda 20 dakika her gün bekletmek yoluyla şişmenin inmesine yardımcı olmaktadır.
 
            Ayak Burkulması Tedavisi yöntemlerinden bir diğeri ise, hafif hareketler yapıp bileği hareketlendirmektir. Bu hareketler iç masaj anlamına gelir. Bu yöntem ile kaslar güçlerini arttırır. Bu uygulamayı yaparken ağrı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer acı hissetmeden ayağın üzerine basılıyor ise ufak adımlar yürümeye başlanılabilir.
 
            Ayağa kalkıldıysa eğer çalışmak gerekir. Bisiklet, yüzme gibi spor uygulamaları ayak kaslarının normalden daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Ayak burkulması genelde sporcularda çok sık rastlanan bir durumdur. Spor yapan kişilerde bile bu durum sıkça meydana gelinir. Bu durum yaşandığında mutlaka tedavisi ve ilk müdahale çok önemlidir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir