Bağırsaklarımızda Bulunan Yararlı ve Zararlı Bakteriler Hakkında Bilmemiz Gerekenler

            İnsan bağırsağında bulunan bakterilerin bir kısmı inanılmaz faydalı iken bazıları da oldukça zararlı olmaktadır. Peki, Bağırsaklarımızda Bulunan Yararlı ve Zararlı Bakteriler Hakkında Bilmemiz Gerekenler nelerdir? Öncelikle insan bağırsağı için yararlı olan bakteriler hakkında biraz konuşalım; insan bağırsağı ve sağlığı için yararlı olan bakteriler ikiye ayrılır bunlar probiyotikler ve probitotikler.
 
Probiyotikler ve Probitotikler
 
            İnsan bağırsağında sayısız bakteri bulunur ve bu bakteriler insan bağırsağının en uzun bölümü olan kolonda yer alır. Yazımızın devamında bunların hepsine birden bağırsak florası diyeceğiz. Bağırsak florası; insan sindirim sisteminde yaşayıp konak organizmanın sindirimi ile ilgili çeşitli yararlı işlevler gören mikroorganizmalardır.
 
            Bağırsak floramızda iyi bakterileri zenginleştirmek, sağlıklı bir beden için yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir. İnsan sindirim sistemindeki iyi bakterileri ne kadara artırırsa kötü bakterilerin zararlarından o derece korunacaktır. Bu iyi bakterilerin geneline probiyotik bakteriler diyoruz. En önemli probiyotik bakteriler Lactobacillus ve Bifidobacterium’dur.
 
Peki, Bu Probiyotik Bakteriler Neden Önemli?
 
            Lactobacillus Probiyotik bakteriler, dışarıdan gelen zararlı bakterileri bağırsak florasında eriterek ya da bağırsak florasının asitli ortamını değiştirerek, yani daha açıklayıcı olmasını istersek laktik asit üreterek dışarıdan gelen zararlı maddelerin bağırsağımızda veya sindirim kanalımızda çoğalmasını engeller. Dışarıdan hazır aldığımız Probiyotik ürünlerdeki ekşi tadın sorumlusu da bu laktik asittir.
 
            Bifidobacterium ise bebeklerde bağırsak florasının %90 ını oluşturur. Yapılan araştırmalara göre bebeklerde Bifidobacterium Probiyotiğinin azlığı durumunda alerjik reaksiyonları tetikleyeceği söyleniyor. Probiyotik bakteriler bazı yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırır. Bağırsak florasının düzgün olması insanda sindirim sistemini de düzenler. Sindirim sistemi iyi çalışan bir insan birçok yönden sağlıklı bir yaşam sürer.
 
            Hastalık, yorgunluk, iklim değişimi, stres gibi durumlarda bağırsak florası bozulur. Bu gibi durumlarda sağlıklı kalabilmek için yediğimiz yiyeceklere dikkat etmenin yanında dışarıdan hazır satılan probiyotik yoğurtlar ile kendimizi takviye edebiliriz. Çabuk toparlanmamız için ve bağırsak floramızın düzenli olması için probiyotiklere dikkat etmeliyiz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir