Çayın Faydaları ve Zararları

            Biz çayı fazlasıyla seven ve bolca tüketen bir milletiz ama bir söz vardır. Her şeyin fazlası zarar çay içinde durum aynen bu fazla içildiğinde çeşitli zararlar verebiliyor. Bunun yanında da birçok yararlı noktası da var.
 
Çayın Faydaları
 
            Çay kalp krizini önlüyor. Çayın içinde ki maddeler kötü kolesterolü engelleyip kalp krizi geçirmeyi engelliyor. Çay sindirime yardımcı oluyor. Çeşitli bitki çaylarının da çeşitli yararları var tabi mesela rezene çayı mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Yeşil çay kanser riskini azaltır. Çayın aynı zamanda beyin tümörünü de azalttığı söylenmektedir.

             Çay kanser savaşçısıdır kanser hücrelerinin büyümesini çoğalmasını engeller. Düzenli olarak çay içenlerin bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olduğu da çayın yararları arasındadır. Çay gerginliği aldığı içinde uykusuzluğa iyi geldiği söylenir. Çay göz maskesi için kullanıldığında bile gözde ki şişkinliği yorgunluğu alır. Çayın Alzheimer’ı da azalttığı söyleniyor ve zihni açıyor.
 
Çayın Zararları
 
            Her gün fazla şekilde tüketilen çay ellerin titremesine, kabızlığa ve sinirsel hastalıklara sebep olabiliyor. Çay yemekle birlikte aynı anda tüketildiğinde demir alımını azaltıyor ve buda kansızlığa sebep oluyor. Fazla içilen çay uyku problemi var. Çayı fazla içtiğimizde vücudumuzun su ihtiyacını karşıladığımızı düşünürüz ama aslında böyle bir şey söz konusu değildir.

            Çay su ihtiyacını karşılamaz. Böylelikle vücudumuz susuz kalır. Çayı şekerli ve fazla içenlere birde şeker zararı vardır vücuda olduğundan fazla sayıda şeker girmiş olur. Özellikle demli içilen çay sinir sistemini etkileyip sinirli olmamızı neden olabilir. Fazla içilen çay kalp çarpıntısına neden olabilir. Fazla içilmesi uyku problemi yapabilir.
 
            Çayın Faydaları Ve Zararları saymakla bitmez çay genel olarak çok faydası olan ve bizim sürekli içtiğimiz bir içecektir. Çay içmeye devam edelim ama kesinlikle fazla içmeyelim. Fazla içildiğinde ki zararları unutmayalım.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir