Çillerden Kurtulmanın Yolları

            Kimi insanlar çillerini sevse de birçok insan bu küçük lekelerden kurtulmak için ton ile yöntem denemiştir. Çil güneş ışınlarının dik gelmesi ile oluşan küçük lekelerdir. Güneşin çok dik geldiği özellikle yaz aylarında melalin pigmenti UV ışınların soğuramaz. Bu yüzden melanosit hücrelerimiz daha çok melalin üretmeye başlar. Cildimizde oluşan aşırı melalin artışı lekelenmeye sebep olur. İşte bizim çil dediklerimiz de bu doğal pigment artışıdır.
 
             Yapılan araştırmalara göre genetik ile de oldukça ilişkili olduğu görülmüştür. Özellikle MC1R genini bulunduran insanlarda daha çok rastlandığı tespit edilmiştir. MC1R geni ise insanda açık ten kızıl saç renkli göz nadiren de sarı saç oluşmasına sebep olan bir gendir. Bu sebeple açık tenli ve kızıl saçlı insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Çillerden Kurtulmanın Yolları çoktur. Siz vücudunuzun kimyasal yapısına göre bunlardan birini tercih edebilirsiniz.
 
 DOĞAL TEDAVİLER
 
            Kimyasal kullanmayı sevmeyenler için doğanın şifalı bitkilerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için sizlere birkaç tarif vereceğiz:
 
1-) maydanoz kökü ve limon suyunu karıştırarak tonikleme yapabilirsiniz.
 
2-) havuç suyu ve limon suyunu harmanlayarak bir maske hazırlayabilirsiniz.
 
3-) domates maskesi yapabilirsiniz.
 
4-) soğan suyu, ayva suyu, hint yağı gibi bitkisel içerikleri düzenli olarak tonik gibi kullanabilirsiniz.
 
5-) çilek maskesi işe yarayacaktır.
 
6-) turp da çillere çok iyi gelen bir bitkidir.
 
7-) E vitamini cilt için kusursuz bir ilaçtır. E vitamin haplarını ezerek yüzünüze sürerseniz güzel bir sonuç alabilirsiniz.
 
 DİĞER TEDAVİLER
 
             Doğal yöntemler ile uğraşmak istemeyen ve daha kısa sürede sonuç almak isteyenler için de sağlıklı yöntemler mevcut. Tabi bir dermatolog ile konuşup bu tedavilerden hangisinin sizin için iyi olduğuna karar vermeniz daha iyi olabilir. Tercih edebileceğiniz yöntemler ise şöyle: kriyoterapi, retinoid içerikli kremler, lazer tedavisi, Ipl tedavisi, çil maskesi ve vitamin tedavisi.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir