Dukan Diyeti Listesi Ve Seyir Evreleri Nelerdir?

Diyet yapmak ve dukan diyeti gibi programları uygulamak günümüzde çok yaygın hale geldi. Sayfamızda dukan diyeti listesi, dukan seyir evreleri gibi bilgileri detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nedir?

Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen “Dukan Diyeti”; yüksek protein, düşük karbonhidrat ve düşük yağ tüketimine dayanmaktadır. Bu diyet 40 yılı aşkın süredir var ancak Dr. Dukan’ın 2011 yılında Amerika’da piyasaya çıkan “Dukan Diyeti” kitabından sonra dünya da popüler bir diyet haline geldi. Günlük protein tüketimini siz belirliyorsunuz ancak sebze ve diğer tüketeceğiniz gıdalar için bazı kısıtlamalar var.

Dukan Diyeti Listesi Ve Seyir Evreleri Nelerdir?

Dukan Diyetinin 4 evresi vardır. Bunlar; Atak Evresi (Saf Protein Rejimi), Seyir Evresi, Güçlendirme Evresi ve son adım Koruma Evresidir.

-Atak Evresi (Saf Protein Rejimi);  

Atak evresi, vermek istediğiniz kilo ile doğru orantılı olarak 2 ila 10 gün arasında değişmektedir. Bu evrede sadece yulaf kepeği ve saf protein tüketeceksiniz. En hızlı kilo verdiren evre olduğu için sizi motive edecektir.

Vermek istediğiniz kiloya göre hesaplanan atak evresi süresi boyunca yalnız saf protein tüketeceksiniz ve yanında en fazla bir buçuk yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz. Atak evresi süresi boyunca günde 20 dakikalık zorunlu yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Atak Evresinde Neler Yiyebiliriz?

-Sabah; kahve, çay, bitki çayı, light beyaz peynir, haşlanmış yumurta.
 
-Öğlen; Fırında tavuk, light yoğurt.
 
-Akşam; Yağsız dana eti ve light ayran.
 
-Seyir Evresi;Bu evre ile birlikte menüye 28 sebze ilave oluyor. Atak evresindeki gibi saf protein ve sebzelerin eklendiği bu evrede dönüşümlü olarak protein ve sebze tüketiyorsunuz.

Seyir Evresinde Neler Yiyebiliriz?

-Sabah; Şekersiz çay, domatesli yağsız yumurta
 
-Öğle; Tavuk salatası
 
-Akşam; Baharatlanmış Tavukgöğsü
 
-Güçlendirme Evresi;

            Bu evrenin süresi verilen kiloya bağlı olarak hesaplanıyor. İlave olarak, günde bir porsiyon meyve, iki dilim tahıllı ekmek ve hafta da iki porsiyon nişastalı gıda tüketebiliyorsunuz. Bu evrenin ikinci yarısında hafta da iki öğün geçerli olan “ödül yemeği” tüketebiliyorsunuz. Ödül yemeği, sizin istediğiniz her şey olabilir.

-Dukan Koruma Evresi;

             Her perşembe günü, saf protein rejimini tekrar uygulayarak verdiğiniz kiloları tekrar almanın önüne geçiyorsunuz.
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir