Dukan Diyeti Nedir

            Dukan diyeti adını Doktor Pierre Dukan’dan alan son yılların en çok başvurulan diyetlerinden biridir. Dukan diyetinin son yıllarda revaçta olmasının sebeplerinden biri de 2010 yılında İngiltere’de 2011 yılında ABD’de piyasaya çıkan “Dukan Diyeti Kitabı” dır.
 
Dukan Diyeti Nasıl Bir Diyettir?
 
            Dukan diyetinin temel prensibi karbonhidrat alımını azaltıp protein alımını artırmaktır. Dukan diyetinin diğer diyetlerden farklı olarak kalori hesabı yapılmıyor. Bu diyette protein tükettiğiniz zaman kalori hesabı yapmanız gerekmiyor.
 
Proteinden Kastedilen Nedir?
 
            Dukan Diyeti Nedir dendiğinde, akla gelen ne yememiz gerektiği. Bu diyette çok fazla et ve tavuk tüketmeniz gerekiyor. Diyet içerisinde yer alan 100 gıdadan 68i hayvansal ürünlerden oluşuyor. Dukan kitabında da yer verdiği gibi; günlerinizi bölerek yemek yiyorsunuz. Yani örneğin bir gün protein günü oluyor ve o gün sadece et, tavuk tüketebiliyorsunuz sebzeye izin verilmiyor. Bu yüzden vejetaryen iseniz şayet bu diyeti uygulamanız pek mümkün değil.
 
Dukan Uygulamak İçin Ne Yapmalıyım?
 
            Dukanı uygulamak için öncelikle Dukan kitabını satın almanız gerekiyor ve kitabi okumanız gerekiyor. O kitabı okuduğunuzda Dukanın evrelere ayrıldığını göreceksiniz.
 
Peki, Dukan Kaç Evreden Oluşuyor?
 
Dukan 4evreden oluşuyor:
 
1.Evre Atak Evresi:

            Atak evresi vereceğiniz kiloya bağlı olarak 2 ile 10gun arasında farklılık gösteriyor. Bu evrede yulaf kepeği ve saf protein tüketilebiliyor. Atak evresi diyetin en güzel evrelerinden. Çünkü çok hızlı bir şekilde kilo değişimini görmek insanı motive ediyor ve diyete devam etmesini sağlıyor.
 
2.Evre Seyir Evresi:

             Bu evre ile birlikte diyete 28sebze ekleniyor. Bu evre 3farkli yöntemle uygulanabiliyor. İlk yöntem 1+1 lik sistem yani bir gün protein bir gün sebze + protein yiyorsunuz. 2+5lik sistemde pazartesi ve perşembe saf protein geri kalan 5 gün sebze+protein tüketiyorsunuz. 5+5 sistemde ise 5gun saf protein 5 gün sebze+protein tüketiyorsunuz. Bu evre diyetin en uzun evresi.
 
3.Evre Güçlendirme
 
4.Evre Koruma Evresi
 
Dukan Sağlıklı Bir Diyet Yöntemi Mi?
 
            Dukan herkesin bünyesine bağlı olarak sonuç gösteren bir diyet. Ancak şunu söylemek gerekir ki diyette uzun bir süre meyve yiyemediğiniz için çok az vitamin alıyorsunuz ve uzun vadede saç dökülmesi ve iç organ rahatsızlıklarını gündeme getiriyor. Bu yüzden çok dikkatli uygulanması ve başlamadan önce çok düşünülmesi gereken bir diyet.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir