Elmanın Faydaları

            Her meyve de olduğu gibi elmanın da bir sürü yararlı noktaları vardır. İnsan vücudunun farklı farklı her yerine güzel bir etkisi vardır. Elmanın yeşilini, kırmızısını, sarısını, tatlısını ekşisini her şeyini bulabilirsiniz. Her şey de olduğu gibi bir yerde de fazlası insan vücuduna zarar vermektedir.
 
            Elmanın Faydaları arasında sayabileceğim şeyler ise; ilk önce vücuda enerji vermesidir. İnsana dinamiklik verir. Elma yemek çeşitli hastalıklardan korur. Kalp ve damar tıkanıklıklarına iyi gelir. Düşük kalorili bir meyve olduğu için diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Kanserden korur. Bağışıklık sistemini geliştirir. Mide yanmalarını hafifletir. Sabah aç karna yendiğinde kanı temizler.

             Gece yendiğinde uykuya rahatlıkla dalınmasını sağlar. Yüksek tansiyona iyi gelir. Kalbi korur. Isırılarak yenildiğinde dişlere iyi gelir. Beyin hastalıkları konusunda da iyi gelir. Sadece içimize değil dış görünüşümüzü de değiştirmeye de elmanın etkisi vardır. Elma cilde güzellik verir ışıl ışıl bir cilde sahip olmamızı sağlar. Eğer dudağınız da uçuk çıkarsa elmanın bunu bile önleyen çıkan uçuğu hafiflettiği söyleniyor.
 
            Elmanın faydalarını gerçekten saymakla bitmiyor. Elma soğuk algınlığına, baş ağrılarına da iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelir. İçeriği sayesinde vücudu dinlendirici özelliği vardır. Elmanın düzenli yenildiğinde nefes almayı kolaylaştırdığı bu konuda zorluk çekenlerin hatta sigara kullananlar da bile nefeslerinin düzelmesinde fark olmuştur. Elma bağırsakları çalıştırır tuvalet sorunu yaşayanlarda rahatlıkla elma tüketebilirler. Bağırsak kanserine karşı etkisi oldukça kuvvetlidir.
 
            Elmayı iyice yıkadıktan sonra kabuklu yenmesi önerilir kabuğunun altında bile birçok besini saklar. Uzmanlar ilaçlandığından ya da ne tür ortamlar da yetiştiği bilinmediğinden çok temiz yıkanması gerektiğini ve kabuğuyla yenilmesi gerektiğini söyler. Günde bir iki tane elma yemekten kimseye bir zarar gelmez ama üç dört tane yenilmesi uzmanlarca kesinlikle önerilmez. İçerdiği fazla şekerin de zararlarını unutmamak lazım.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir