Grip İçin Önlemler

            Kış aylarında en sık karşılaştığımız hastalık türüdür. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken belli başlı noktalar vardır. Grip aileden birine bulaştı mı mikrop bütün evi gezerek bütün hane hastalığın etkisi altında kalmaktadır. Bu yüzden kış gelmeden grip için önlemler almaya başlamamız gerekir. İlk olarak el temizliğine çok dikkat etmemiz gerekir. Ellerimiz ile gün boyunca çok yerleri elleyip yemek yediğimiz an mikroplar ile karşı karşıya kalmaktayız.

            Sezon meyvelerini ve bol olarak c vitamini tüketmemiz gerekir. Bilimsel bir araştırmada sigara içenlerin gribe daha sık yakalandıkları belirlenmiş. Bu yüzden sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Gün içinde en az 8 bardak su ve benzeri sıvı içecekler tüketmemiz gerekir. Bağışıklık sistemi düşük olan insanların eylül-ekim gibi sağlık ocaklarında eczanelerde bulunan grip aşılarını yaptırması gerekir. Bu hastalığı daha hafif atlatmanızı sağlayarak kısa sürede toparlanmanızı sağlar.
 
            Grip İçin Önlemler olarak stresten ve aşırı yorucu işlerden uzak durmamız gerekir buda bağışıklık sistemini düşüren etmenlerdendir. Düzenli egzersiz yapmanız vücudunuzda ki toksinleri ve tehlikeli mikroorganizmaları terleyerek daha rahat dışarı atmanızı sağlar. Bitki çaylarında önemi çok büyüktür.

             Özellikle zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur hastalığınızı daha rahat atlatmanızı ve vücudunuza direnç getiren bitkilerdir. Hastalığa yakalanma aşamasında süt ve süt ürünlerinden biraz uzak durmak gerekir çünki; Vücut salgılarında koyulaşmayan neden olduğundan hastalık aşamasında tüketilmesi sakıncalı görülmüştür.
             
            Sebze tüketilmesi de Grip için önlemler olarak etkilidir. Kış aylarında insanlar ile münasebetimizi biraz ara vermemiz gerekir çok fazla tokalaşmaktan öpüşmekten uzak durmak gerekir. Kış aylarında genelde kapalı mekânlarda toplanırız buda hastalığın habercesidir. Bu gibi yerlerde çok dikkat etmek gerekir.

            Yüzümüzü çok fazla ellemememiz gerekir. Grip virüsleri daha çok ağız, burun ve gözden vücudumuza girebilir. Küçük bebek ve çocuklarımızı kendimiz ve başkalarının öpmesine çok fazla iziz vermememiz gerekir. Çocukların en sık karşılaştığı hastalık olduğundan bu önlemlere dikkat etmek gerekir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir