Hasta Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

            Bir insan çok ufak ve basit bir hastalığa dahi yakalandığı zaman gerçek anlamda tüm bedeni ve ruhu etkilenmektedir. Yaz ve kış demeden grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar aniden kendini gösterebilmektedir. Hastalık gelmeden önce alınması gereken pek çok önlem mevcuttur ancak bu önlemler alınmadığı takdirde, birey günlerce yataktan çıkamamakta, ateşten kurtulamamakta ve hatta doktora gidecek hali dahi kendisinde bulamamaktadır.

            Bu nedenle Hasta Olmamak İçin Yapılması Gerekenler nelerdir bunlar bilinmeli ve uygulanmalıdır. Böylece hastalık gelme ihtimali en aza indirgenir ya da hastalıktan kısa süre içerisinde kurtulunur.
 
1. Spor Yapmak: Düzenli bir spor yaşamı olan insanların daha az hastalandıkları deneyler ile kanıtlanmıştır. Eğer sporu hayatınızdan eksik etmezseniz ve rutin bir programınız olursa, çok daha sağlıklı bir yaşama sahipsiniz demektir.
 
2. İyi Uyumak: İyi uyku her şeyin başı olduğu gibi, hastalıklardan da uzak durmanın en iyi yoludur. Düzenli bir uyku programınız varsa ve aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkıyorsanız, mutlaka hastalıklar da size uzak kalacaklardır.
 
3. Bol Bol Meyve ve Sebze Tüketmek: Sezona uygun ve hormonsuz, tamamen doğal meyve ve sebzelerden yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Böylece vücutta yer alan bakteriler ve mikroplar, vücuttan atılarak yenilenme ve onarıma olanak sağlamış olurlar.
 
4. Stresten Uzak Durmak: Stres neredeyse tüm hastalıkların başıdır diyebiliriz. Herhangi bir üzüntü yaşadığınızda ya da kafanıza bir şey takıldığında, mutlaka bir yerleriniz ağrır ya da rahatsız hissedersiniz. Bu nedenle her zaman stresten ve yorgunluktan uzak bir hayatı kendinize sunmaya gayret etmelisiniz.
 
5. Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durmak: Sigara ve alkol alışkanlıklarınız varsa, bunlardan mutlaka olabildiğince uzak yaşamanız, hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü kanser hastalığı gibi ağır ve ölümcül hastalıklara yol açan başlıca durumlardan birisi de sigara ve alkol kullanımıdır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir