Hızlı Diyet Zararları Nelerdir

            Son zamanlarda aşırı zayıflık modasıyla beraber özellikle kadınlar kısa sürede zayıflatan diyetler yapma düşüncesindeler ama kendilerine verebilecek zararların farkın değiller. Kısa sürede zayıflayıp fit bir görünüme herkesin size özeneceği bir görünüme sahip olmak kulağa güzel gelebilir fakat bunu yaparken sağlığımızdan olursak güzel bir görünüm kazanmanın hiçbir anlamı kalmaz.

            Kısa sürede zayıflatan diyetler vücudunuza kalıcı hasarlar verebilir. Peki,  Hızlı Diyet Zararları Nelerdir Bu hasarların ilk belirtileri kas kayıpları, enerji düşüklüğü ve sinir strestir. Bu yüzden diyet yaparken sağlığımızdan olmak istemiyorsak dengeli ve düzenli olarak beslenmeliyiz. Diyet yapmadan önce doktorumuza başvurmalı ve doktor kontrolü altında diyet yapmalıyız.
 
Yanlış Diyet Nelere Yol Açabilir
 
            Kalp kaslarının erimesi, kemik yoğunluğunun azalması, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluk bu hastalıkların en belirgin olanlarındandır. Yanlış diyetin sonucu ölüm olmasa bile böbreklerinize verdiği zarar ömür boyu diyalize bağlı kalmanıza sebep olabilir. Yanlış diyet sonucunda alışkanlık edinilen kötü beslenme alışkanlığı hayatınızı kötü etkiler.

            Öğün atlamanız, aç kalmanız size kilo verdirmez aksine daha fazla kilo almanıza ve sağlık sorunlarına sahip olmanızı sağlar. Hızlı diyet yapmak hayat kalitenizi düşüren hastalıklara kapılmanıza neden olabilir. Bunlar; kan şekerinin düşmesi, tansiyon dengesizlikleri, kalp ritim bozukluğu, saç dökülmesi, yorgunluk, sinir, strestir.
 
Diyette Dengeli Beslenmenin Önemi Nedir?
 
            Düzenli ve dengeli, beslenmenin birinci kuralı öğün atlamamaktır. Öğünlerde vücudumuzun ne kadar besine ihtiyacı olduğunu bilmeliyiz ve o kadar öğün almalıyız. Vücudumuz yeterli kaloriyi aldığı takdirde sağlımızı yerine gelecektir. Yemek yerken başka aktivitelerle ilgilenmek doyduğumuzu hissetmemizi engeller ve tokluk hissetmeyiz bu yüzden yemek yerken başka bir şeyle ilgilenmemek ve yavaş yavaş, yemek yemek gerekir. Yemek yerken sindirimin ilk başladığı yer olan ağzımızla yemeğimizi çok çiğnemeliyiz bu sayede hem yemeğin tadına varabiliriz hem de sindirimi kolaylaştırmış oluruz.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir