İshale İyi Gelen Yiyecekler

            Bebeklere, çocuklarda ve yetişkinlerde ansızın ortaya çıkabilen ve günlerce hem bulantı ile hem de lavabolar ile arkadaş eden ishal hastalığı gerçek anlamda zorlu bir sürece sahiptir. Bu nedenle İshale İyi Gelen Yiyecekler bilinmeli ve her zaman hazırda bulundurulmalıdır. Böylelikle aniden gelebilen bu hastalık karşısında, iyi gelen yiyecekler kullanılarak kısa sürede ishalden kurtulunabilir. Peki, nedir bu yiyecekler ve hangi açıdan iyi gelmektedirler?
 
1. MUZ: Muz, ishale en iyi gelen ve etkisini en kısa süre içerisinde gösteren yiyecektir. Potasyum açısından zengin olan muz, ishal ile vücudun kaybettiği potasyumu geri kazandırmaktadır.
 
2. PATATES: Gerek püresi yapılarak yenildiğinde, gerek haşlanmış bir biçimde tüketildiğinde ya da çorbası hazırlanarak içildiğinde, patates de ishale en iyi gelen yiyecekler arasındadır.
 
3. PİRİNÇ: Pirinç lif kaynağı açısından oldukça zengin bir yiyecektir. İshali bastırmak için pirinç lapa şekline getirilip tüketildiğinde kısa sürede sonuç alınabilmektedir.
 
4. ELMA: Elma da ishale en iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Kabuğu soyularak tüketilen ya da püre haline getirilip tüketilen elma, bağırsaklardaki suyu emerek ishali hafifletmeye yardımcı olur.
 
5. HAVUÇ: Havuç da haşlanıp püre haline getirilerek tüketilmektedir. Ne sıcak ne de soğuk halde değil ılık bir püre halinde tüketilirse ishale iyi geldiği bilinmektedir.
 
6. ZENCEFİL: Zencefil başlı başına yiyecek olarak tüketilmez. Bu nedenle çayını yapıp tüketmeniz gerekmektedir. İshal olduğunuz dönemlerde ara ve ana öğünlerinizden sonra zencefil çayı tüketirseniz hem vücudunuzun kaybettiği suyu geri kazanmış olacaksınız hem de ishaliniz hafifleyecektir.
 
7. BAL: Bakterilere karşı bir kalkan görevi görmekte olan balı suya karıştırarak ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. İshal, bağırsaklarda meydana gelen bakteriler sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de bal tüketmeniz uygun bir davranış olacaktır.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir