Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur

            Günümüzde birçok insanın karşılaştığı ve şikâyetçi olduğu kıl dönmeleri, bazen tıbbi tedavi ve anestezi gerektiren bir rahatsızlıktır. Ancak genellikle hafif vakalar vuku bulur. Kıl dönmesi; kılın cildin üzerine çıkmayıp, deri altında uzamasıdır. Kıl dönmesinin sebebi; kılların deri üzerine uzamayıp, deri altında kalmasıdır. Bazı durumlarda iltihaplı vakalar gözlenmektedir. Ufak bir anestezi ile kıllar deri altından çıkarılmak sureti ile tedavi edilir. Aşağıda sizler için Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur sebeplerini yazıyoruz;
 
– Cildi Ölü Deriden Arındırmama;

            Cilt üzerindeki ölü derinin temizlenmemesi ve arındırılmaması sebebi ile kıl dönmesi oluşumu artmaktadır. Bu sebeple kıl dönmesi sorununu çok sık yaşayan kişilerin, düzenli olarak kese ve peeling yapmaları gerekmektedir. Düzenli yapılan bu uygulamalar sayesinde kişilerin kıl dönmesi sorunu zaman içeresinde azalacak ve geçecektir. Ayrıca ağda uygulaması da cildi ölü deriden arındıran önemli uygulamalardan birisidir.
 
– Dar Ve Strech Kıyafetlerin Çok Sık Kullanımı;

            Özellikle külotlu çorap, dar pantolonlar ve tayt giyen kişilerde çok sık kıl dönmesi görülür. Bunun sebebi; dar giyilen kıyafetler cilde baskı uygulayarak kılların çıkmasını engeller ve kıllar deri altında çıkar. Kıl dönmesi şikâyeti olan kişiler bu tarz kıyafetleri mümkün olduğunca kullanmamaya çalışmalı ve bu süreçte ciltlerini ölü deriden arındırmaları gerekmektedir.
 
– İltihaplı Ve Derin Kıl Dönmesi Ve Tedavi Süreci;

            Hafif kıl dönmesi vakalarına göre çok daha ağrılı ve sancılı olan iltihaplı ve derin kıl dönmeleri, cildin üst yüzeylerinde değil, tam tersine cildin altına doğru uzama gösterir. Genellikle iltihaplı olan bu durumlar kişiye ciddi ağrı ve acı vermektedir. Bu durumlarda kişiler kesinlikle kıl dönmesi olan bölgeye kendileri müdahale etmemelidir. İltihabın vücuda yayılma olasılığını göz önüne alarak acilen tıbbi müdahale gerekir ve kişiler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kısa bir operasyon ile kişiler bu durumdan kurtulur ve hastalıklı bölgenin iyileşme süreci doktor kontrolünde ve ilaç tedavisi ile yapılır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir