Kulak Kanaması Beyin Kanamasının Habercisi Olabilir Dikkat!

            5 duyu organımızdan olan kulak, hayatımızda büyük öneme sahiptir. Etrafımızdaki sesleri duymamızı sağlayarak yaşam şartlarımızı kolaylaştırır. Kulakta oluşan birden çok rahatsızlık vardır. Bunlardan biri olan kulak kanaması tıpta otoraji olarak adlandırılır. Kulak kanaması karşısında genellikle tedirgin oluruz. Kanama bazen kulağa su kaçması gibi ufacık bir nedenden kaynaklanabiliyor, bazen de büyük bir rahatsızlığın belirtisi olabiliyor. Her ne olursa olsun panik yapmamak ama ciddiye de almak gerek.
 
 Kulak Kanamasının Nedenleri Neler Olabilir?
 
            Kulağın en önemli bölümlerinden biri olan kulak zarının bir darbe sonucu hasar görmesi, kulak iltihabı (dış kulak, orta kulak ve mastoid kemik iltihabı) ve kafa travması. Bu nedenlerden kafa travması, beyin kanaması durumu oluşturabilir. Bu da çok ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden sağlığınız açısından önemseyip, kanamanın neden olduğunu öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.
 
Kulak Kanaması Beyin Kanamasın Habercisi Olabilir Dikkat
 
            Beyindeki atardamar duvarının zayıflaması sonucu balonlaşma olur ve balonlaşan yapı dayanıksızlığı nedeniyle yırtılabilir. Bu da kanamaya yol açar. Beyin kanaması dediğimiz anevrizma hastanın hayatını tehlikeye atacak durumlara neden olur. İlerlemesi sonucu hastaya ölüme kadar götürebilir. Özellikle bu nedenle kulak kanamalarını ciddiye almamız gerekir. Gördüğünüz gibi olay ufak bir kulak kanamasından nerelere gelebiliyor.
 
Kulak Kanamasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?
 
             Eğer kanama hafifse kulak temiz bir bez parçası ile temizlenmeli, hasta psikolojik olarak rahatlatılmalıdır. Kanama şiddetli ise kulağın tıkanmasına engel olunmalıdır. Şiddetli kanamalarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Daha sonra kanamanın sebebi belirlenir. Hafif kanamalar antibiyotik tedavisi ile geçirilir. Kanama ciddi bir rahatsızlığın belirtisiyse cerrahi işlemlerle tedavi edilir. Böyle bir probleminiz varsa en kısa zamanda doktora görünün. Aksi halde ufak bir rahatsızlıktan başınıza büyük işler açabilir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir