Mevsimsel Grip

            Mevsimsel grip, halk arasında çok yaygın olan ve aslında tehlikesinin önemsenmediği bir hastalıktır. Bu grip çeşidi normal gripten veya domuz gribi/kuş gribi gibi tehlikeli hastalıklardan çok daha tehlikelidir. Özellikle 65 yaş ve üzeri kişiler mevsimsel grip hastalığına yakalanırsa çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Yaşlıların vücut dirençleri daha düşük olduğu için mevsimsel grip bu yaş grubu için tehlikelidir.
 
Mevsimsel Grip Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
 
-Yüksek ateş
 
-Titreme
 
-Halsizlik
 
-İştahsızlık
 
-Mide bulantısı
 
-Burun akıntısı
 
-Göz içlerinde yanma hissi
 
-Baş, sırt, kol ve bacaklarda ağrı oluşumu
 
Mevsimsel Grip Nasıl Bulaşır?
 
             Influenza virüsü mevsimsel grip hastalığının etkenidir. Mevsimsel gribe yol açan influenza virüsü çok kolay ve hızlı bir şekilde bulaşır. Öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıklar hava yolu ile bulaşır, mevsimsel grip hastalığına yakalanmış kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta insanların ağız/burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile de kişiden kişiye bulaşabilir. Mevsimsel Grip virüsü toplu taşıma araçlarında, kreşlerde, okullarda, iş yerinde hastalığı yayabileceği ortamları elde eder.
 
Mevsimsel Grip Hastalığının Tedavisi Nedir?
 
            Günümüzde mevsimsel grip hastalığının kesin çözümlü bir tedavisi yapılan araştırmalara rağmen bulunamamıştır. Yinede uzman doktorların tavsiyesine göre mevsimsel gribe önlem amaçlı aşı olunması gerekmektedir. Olacağınız bu grip aşısı özellikle “Yüksek Risk Grubu” içerisinde bulunan kişiler üzerinde daha etkilidir. Grip aşılarının içerisindeki bileşimler her yıl düzenli olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenmektedir.
 
Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?
 
            Grip aşısı yaptırmış olan birçok insanda ciddi yan etkileri görülmemiştir. En sık görülen yan etkisi enjeksiyon yapılmış olan bölgedeki ağrıdır. Bu ağrı ortalama 2 gün kadar sürmektedir. Türkiye’de kullanılmakta olan grip aşıları canlı aşı değildir, yani bir çok insanın grip aşısı olursam grip olurum düşüncesi yanlıştır. Günümüzde mevsimsel grip hastalığından korunmanın en etkili yöntemi grip aşısı olmaktır.
 
Kimler Grip Aşısı Olamaz?
 
-6 aydan küçük bebekler
 
-Yumurtaya anaflaktik alerjisi olanlar (yumurta yediğinde alerjik şoka girenler)
 
-Hamileliğin ilk 3 ayı içerisindeki kadınlar
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir