Neden Kilo Alıyoruz?

Her yıl olduğu gibi bu yılda fazla kilolar erekler ve kadınlar için bir sorun halinde. Bu yüzden de bireyler zayıflama istiyor. Peki, bu kiloları nasıl ve neden alıyoruz.

1) Dengesiz Beslenme ;

Öncelikle, düzensiz yani belirli olmayan saatlerde yemek yendiği zaman vücut bunu depo ediyor. Kesinlikle akşam saat 19:00 dan sonra yemek yemememiz gerekir. Aslında tam saat olarak 19:00 değildir. Yatmadan 3 saat önce hiç bir şey yenilmemesi gerekir.( Meyve Dahil)

2) Hareketsiz kalmak ;

Yaşamış olduğumuz çağ teknoloji çağı ve yeni nesil gençler teknoloji bağımlısı. Örneğin okuldan gelince yemek yiyip bilgisayarın başına oturuyorlar. Buda yenilen yemeğin yavaş sindirilmesini ve metabolizmanın tembelleşmesini sağlıyor.

3) Abur Cubur ;

Günümüzde abur cubur tüketmeyen insan sayısı çok azdır ama bu abur cuburların kilo etkenini kimse düşünmüyor. Ebeveynler abur cuburları ödül olarak bile verebiliyorlar. Yediğimiz abur cuburlar  fazla yağ ve çok kalori içeriyor. Bu yüzdende yediğimiz zaman kilo alıyoruz. Abur cuburlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

3) Yeme Alışkanlığı ;

Genelde sabah kahvaltıları besleyici olarak yenmiyor. Bir simit poğaça ile kahvaltı yapanlar bile var. Bu da beslenme düzeninizden kaynaklanıyor ve kilo aldırıyor. Yapılması gereken sabah kahvaltısını sağlam yapmaktır. Ekmeği azaltmak ve beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek tüketmek gerekir. Sabah kahvaltısını sağlam ve doyurucu yaptıktan sonra öğle yemeğinde enerji verecek şeyler veya az miktarda kuru yemiş ile beraber meyve tüketmemiz gerekir. Bu sizi dinç ve zinde hissettirir.

            Son olarak akşam yemeğinde olabildiğince az yemeliyiz ve yatmadan 3 saat önceye kadar yeme işimizi bitirmemiz gerekir. Yani bir gün ki yeme alışkanlığımız; sabah kahvaltısı sağlam, öğle yemeği doyurucu, akşam yemeği ise olabildiğince az olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir