Radyasyonun Zararları Nelerdir

            Radyasyon bir enerji dağılımı çeşididir ve hayatımızda çok fazla ve değişik şekillerde yer almaktadır. Peki, Radyasyonun Zararları Nelerdir
 
 Tıbbi uygulamalar ( Radyoloji, nükleer tıp, radyoterapi ),
 
Endüstri ( boru, buhar kazanı parçaları üretimi, x ve gama ışınları kullanılarak demir, çelik, lastik, iplik, cam gibi malzemelerin yapımı),
 
Güvenlik uygulamaları ( havaalanı, kargo, gümrük, liman gibi yerlerde x ışınları ile kontrol ),
 
Araştırma, eğitim ( Üniversitelerde DNA üzerine yapılan araştırmalar, maden çıkarma, tarımdaki tohumların daha verimli ve dayanıklı hale getirilmesi vb. )
 
Tüketici ürünleri (plastik malzemeler, kuru gıdaların böceklenmesini önleme, porselen dişler vb.)
 
            Gibi birçok alanda kullanılan radyasyona yüksek dozda maruz kalmak birçok sağlık problemlerine yol açabilmekte, hatta ölüme kadar götürebilmektedir.
 
Radyasyon Seviyeleri Ve Etkileri
 
10.000 mSv lik radyasyona maruziyet: hastalanma ve bir kaç hafta içinde ölüm
 
1,000 mSv lik radyasyona maruziyet: mide bulantısı ve uzun yıllar sonra her 100 kişiden birinde kanser
 
100 mSv lik radyasyona maruziyet: gözlenen bir etkisi yok olarak belirtilmiştir.
 
            Ayrıca deniz seviyesindeki tüm insanların aldığı radyasyon seviyesi 1 mSv olarak ölçülmüş olup bunun da uzun yıllar sonra kanser yapma riskinin 100,000 kişi de 1 olarak hesaplanmıştır. Radyasyon kaynaklarına bakıldığında, Doğal radyasyon kaynakları, uzaydan gelen kozmik ışınlar, vücuttaki radyoaktif elementler, yiyecek ve içeceklerden alınan radyoaktif elementler ve havadan solunan radyoaktif elementler, Radyumun bozulmasıyla oluşan Radon gazı olarak sıralanabilir. Doğal radyasyon kaynaklarının %49 Radon gazı , % 18 Gama ışınları , Kozmik ışınlar , % 9 yiyecek ve içecekler de olduğu bilinmektedir.
 
            Yapay radyasyon olarak adlandırılan kaynaklar ise nükleer denemelerle oluşan serpintiler, nükleer santraller, tıp ve ziraatta kullanılan materyaller olarak sıralanabilir. Doğal radyasyon kaynaklarından korunabilme olanakları sınırlı olmakla birlikte, yapay radyasyon kaynaklarından korunmak için birçok yerde solunum cihazlı özel giysiler, radyasyon kaynağı ile çalışan arasına koruyucu zırh çekme, iyot tablet dağıtımı gibi önlemler kullanılmaktadır.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir