Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz

            Sağlığımızı korumak, bedenimizi içerden ve dışardan beslemekle mümkündür, pek tabi yalnız beslenmek yetmez, mutlu olmak ta sıhhatin korunması açısından önemlidir. Peki, Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz Hakkında onlarca yazı yazılan, sürekli değişen bilgilerle kafa karıştıran beslenme ve gıda sorunu, daha da yazılmayı bekleyen, cevapsız sorularla doludur. İnsanoğlu gıdaya muhtaç. Toprak hevesle ürün dağıtıyor. Durmadan yiyiyoruz.

            Sofralarımız eski kalabalık ve tadında değil ama envayi çeşit ismini bile bilmediğimiz onca şeyi sorgulamadan yiyoruz. İşte sorun tamda burada başlıyor. Bedenimiz asla midemizi taşımak için yaratılmadı. Bu kargaşayı bende yaşıyorum diyorsanız, yeniden başlamak, bedenimize hak ettiğini vermek için geç kalmış sayılmazsınız. Öncelikle hayatınızdan eskiden büyüklerinizin bilmediği hazır gıdaları, çeşit çeşit deterjanları, vücut temizleyicilerini çıkartacaksınız. İlk başta zor olacak tabi.

            Unutmayın sağlık bir bütündür. İçeriden beslenerek dışardan da zararlı kimyasalları bedenimizden evimizden uzaklaştırmadığımız sürece sağlığımızı korumamız mümkün olmaz. Aslında yapıncağınız şey basit, yeniden başlamaya hazır olacaksınız, vücudunuz sinyal vermeden gardınızı alıcaksınız. Öyle olur olmaz ilaç kullanmayacaksınız, kendinizi iyi hissetmediğinizde modunuzu düşürmeden harekete geçecek, yapacak bir şeyler bulacaksınız, ilgi alanınızı en iyi siz bilirsiniz. Ne yapacağım ben diyenlerdenseniz, yürüyüşe devam.

            Unutmayın önce ruhunuz beslenecek. Sonra buharda ya da haşlanmış, fırında da olur besinleri öldürmeden pişireceksiniz, tuzu en son atacaksınız. Kesinlikle öyle akıp giden tuz kullanmayacaksınız, kaya tuzu, deniz tuzu ya da himalaya. Sebzeleri az suyla pişireceksiniz. En son yağı ilave edeceksiniz. Böyle yemek mi olur demeyin, tecrübeyle sabit.

            Salçalı yemekleriniz bile haşlama usulüyle buhar veren tencerelerde harika olur. Mümkün mertebe hazır, pişirilmiş dondurulmuş gıda tüketmeyeceksiniz. Biraz yorulacaksınız ama her şeyi kendiniz hazırladığınızda ne yediğinizi bileceksiniz. Meyve ve sebzelerinizi sirkeli suda yıkayın ve öyle tüketin. Haftada en az bir gün sadece meyve yemek detoks etkisi oluşturur. Bakin ne kadar yol kastettiniz.
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir