Sağlıklı Yaşam Önerileri

            Sağlık bir yaşam sürmek kişinin kalıtımı ile ilgili olsa da doğuştan gelen olumsuzluklar minimuma indirilebilir. Sağlıklı bir yaşam sürmek kişinin yaşam şekline bağlıdır yani bir nevi kişinin kendi elindedir.

Sağlıklı yaşam önerilerinde birkaçı:

            1) Sağlık Kontrolleri: Sağlıklı bir yaşam sürmeniz için öncelikle sizin sağlıklı bir birey olmanız gerekmektedir. Bu, sağlıksız bireyler sağlıklı bir yaşam süremezler anlamına gelmiyor. Sağlık kontrollerinizi düzenli ve sık sık yapmanız ve gerekiyorsa ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız çok önemlidir. Özellikle Check- up gibi hastalıkları erken teşhis konusunda etkili olan kontrollere girmeniz hem tedavi sürecinizi hızlandıracak hemde yaşam kalitenizi yükseltecektir.  

            2) İdeal kilonuzda olun ve egzersiz yapın: Düzenli olarak yapılan egzersizlerin sağlık açısından çok önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Kilonuz sizin yaşam hızınızı etkileyecek hem de belli başlı hastalıklara davetiye çıkartacaktır. Bu yüzden sağlık bir beslenme sağlıklı bir yaşamın altın kuralıdır. Egzersizleri de vücudunuzun durumuna, yaşınıza ve aktifliğinize göre seçmelisiniz. Ancak en temel egzersiz yürüyüştür ve günde 30 dakika yürüyüşün hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır.

            3) Sigara kullanmayın: Sigara kullanan bireylerde ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Sigara tüm organları ve bağışıklık ve solunum sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Sigara içmemekle birlikte sigara içilen ortamlarda da bulunmamaya çalışın. 

            4) Uyku düzeniniz olsun: Vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu vücudunuza sağlayın. Vücudunuz bu sayede dinç kalacaktır. Daha çok enerji sayesinde işlerinizi daha kolay ve stressiz bir şekilde yapabileceksiniz. Belirli saatler arasında uyumanız ve  kalkmanız ise günü planlamanıza ve böylece daha kaliteli yaşamınıza katkı sağlayacaktır.

            5) Kendinizi sevin: Kendinizi sevmeniz daha huzurlu olmanıza yardımcı olacaktır ve böylece daha mutlu ve pozitif bir birey haline geleceksiniz. Çoğu hastalığın anası olan stresten de bu sayede birazda olsa uzak kalacak, stresten kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskinizi düşürebileceksiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir