Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

             Her ne kadar gereken ehemmiyet gösterilmese de, ağız ve diş sağlığı insan yaşamında ve insanın toplum içerisindeki yerinde büyük rol oynar. Ağız ve diş sağlığına önem vermeyen insanların karşılaşacağı hazin son ise; diş kaybıdır. Halk arasında takma diş olarak bilinen diş protezi böyle bir durumla yüz yüze geldiğinizde başvuracağınız çözümdür.
 
             Öncelikle ister sabit ister hareketli takma dişe sahip olun, temizliği ve bakımına yeterince önem verilmeyen her diş kötü sonuçlar doğurabilir. Diş aralarında biriken bakteriler aracılığıyla çürüklere, diş eti sorunlarına ve özgüven kaybına dahi sebep olabilecek ağız kokusuna neden olabilir. Bu sebeplerden ötürü, ağız ve diş sağlığı toplumsal açıdan da bazı problemlere sebebiyet verebilir.
 
              Diş protezi yaptıran bireyler, temizlik ve bakımını itina ile yaptıkları sürece hem protezin uzun ömürlü olmasını hem de diş sağlığı problemleriyle karşı karşıya kalamayacakları bir ortam sağlamış olacaklardır. Bu yüzden, takma dişlere gereken önem fazlasıyla gösterilmelidir. Peki, Takma Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı
 
 İzlenmesi Gereken Birkaç Adım
 
             Sabit yahut hareketli diş protezine sahip olan her birey, gün içinde 2 defa dişlerini fırçalamaları ve buna ek olarak diş ipi kullanmaları gerekmektedir. Yeterli bakım gösterilmediğinde ciddi sorunlar baş gösterecektir. Hareketli diş protezine sahip bireyler, her yemek sonrası takma dişi çıkartıp bol su yardımıyla bakterilerden arındırması gerekmektedir.
 
             Ağız dokusunun hasara uğramaması için her akşam yatmadan önce diş protezlerinin çıkartılması gerekmektedir. Protezlerin her gün fırçalanması bakteri, besin artığı yahut plağın temizlenmesi açısından büyük önem taşır. Fırçalama sürecinde her diş fırçasının uygun olmayacağı aşikârdır, bu sebeple diş protezleri için özel olarak üretilmiş veya dişe zarar vermeyecek yumuşak kıllı fırçalar kullanılmalıdır.
 
             Protez dişi aşındıracak veya protez cilasına zarar verecek maddelerden uzak durmak gerekmektedir aksi takdirde diş protezi hasara uğrayacaktır. Diş protezi temizliği sürecinde çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasal özelliği olan ürünlerden kaçınılmalıdır. Ağızdan çıkarılan diş protezi, mutlaka su içinde bekletilmelidir. Diş protezinin temizliği esnasında düşüp kırılarak hasara uğrama riskini ortadan kaldırmak amacıyla havlunun veya su dolu bir kabın üzerinde yapılması gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir