Tedavi Sırasında Müzik İle Tedavi

Şifa Kaynakları

             Hiç istemesekte hepimiz mutlaka bir gün hastalanmışızdır. Başımız, karnımız veya vücudumuzun başka bir yeri ağrıdığında kendimizi epey kötü hissetmişizdir. Ama hastane, ilaçlar derken hemen iyi oluruz. Hep hastalık şekillerimiz ve tedavi yöntemimiz aynı olur. Fakat bazen farklı hastalıklara farklı tedaviler uygulamak gerekir. Hiç umulmadık şeyler bizim için şifa kaynakları olabilir.
 
Ruhun Gıdası

             Dedim ya farklı hastalıklar. Örneğin akli durumu ya da psikolojik açıdan rahatsız olan insanlar için sadece ilaçlar yeterli değildir. Başka bir şeylerin gerekli olduğunu fark eden bir millet olarak bence iftihar etmeliyiz. Orta Çağ Avrupası’nda bu tür hastaların tedavi edilebileceği düşünülmüyor, acımasız işkencelere tabi tutuluyorlardı. Aynı dönemlerde Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinde ise bu tür hastaların tedavisi müzikle yapılıyordu.

             O zamanlardan beri de müziklerin hayatımız için önemi anlaşılmış ve vazgeçilmez bir parçamız haline gelmiştir. Müziği genelde eğlence ve vakit geçirmek için kullansak da başka etkileri de vardır. Genelde müzik ruhun gıdasıdır derler ya, işte bu çok doğru bir sözdür. Çünkü müzikler ruh halimizi etkiler. Mesela moralimizin bozuk olduğu bir zamanda güzel ve hareketli bir müziği dinlersek kafamızı dağıtıp iyi hissetmemizi sağlar. Veya klasik müziklerde çok dinlendirici olabilirler.
 
             Sadece psikolojik ve akli rahatsızlıklarda müzikler kullanılmaz. Diğer hastalıklarda da kullanılmalıdır. Hem hasta için hem doktor için. Riski büyük ve zor ameliyatlarda doktorlar klasik ve dinlendirici müzikler dinlerler. Bunun da çok iyi sonuçları olduğunu söyleyebiliriz. Yoğun bakımda yatan hastalara da müziklerin dinletilmesi kendilerini iyi hissetmelerinde çok iyi bir faktördür. O yüzden Tedavi Sırasında Müzik İle Tedavi yönteminin öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz.
 
Bol Bol Dinlemeli

             Özet olarak müzikler hayatımıza renk katmakta ve bizi canlı tutmaktadır. Bunun önemini bilmeli ve hayatımızın renksiz kalmasına izin vermemeliyiz. Bizim için en faydalı olanları belirleyip bol bol dinlersek tedavimizi erken başlatmış oluruz.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir