Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

İlk Müdahale Yanığın Derecesi
 
            Yanık derinin hasar almasıdır. Derinin ısı, kimyasal ilaçlar vb. şeylerden derinin tahrip olması sonucu oluşmaktadır. Yanık vücudun tamamını etkiler. Yanığın ölçüsü derecesine göre değişir. Birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yanık türleri vardır. Biz yanıkları bazen önemsememekte çok önemlidir bazen vücudumuzda kalıcı izler bırakabilir. Hemen yanığın kaçıncı dereceden olduğuna bakılmalı çeşitli yanık dereceleri vardır.
 
Birinci dereceden yanıklar: Hafif hasar almış yanıklardır. Ağrılar güneş yanıkları buna örnektir.
 
İkinci dereceden yanıklar: Hasarı daha fazla olan yanıklar su toplamış olanlar. Sızısı çok fazladır.
 
Üçüncü dereceden yanıklar: Cildin çok fazla hasar alması ile oluşmuştur. Gereken müdahale yapılmazsa ölüme kadar yolu var. Bu yüzden üçüncü dereceden yanıklar çok tehlikelidir. Kemik ve kasa kadar yanık bölgenin tüm yeri tahrip almıştır.
 
             Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Olmalıdır sorusuna cevabını şimdi vereceğim. İlk önce yanan yeri söndürmeniz lazım. Daha sonra hastanın yaşam fonksiyonları kontrol etmek gerekir eğer bir tehlike yoksa yanıkla ilgilenilmeli. Eğer yanığınız birinci dereceden bir yanık ise soğuk su veya buzla yanık soğutulmalıdır.

            Suyun akış halinde olması daha iyidir ama eğer durum müsait değilse su dolu bir kapta beş veya on dakika bekletilmelidir. Yanıklar ağrı yapabilir ağrı kesici kullanılabilir; fakat bazı hastalarda ilaç yan etki yapabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Birinci dereceden yanıklar yapılan müdahale ile iki gün içerisinde iyileşir.
 
             Eğer yanık ikinci derecen bir yanıksa yine suyla dolu bir kapta veya su ile yanık olan yer ıslatılmadır. Giysi ve diğer aksesuarları çıkarmak gerekebilir. Yanığın üzeri temiz bir bez ile örtülmelidir. Yanık üçüncü dereceden bir yanıksa hemen oyalanmadan uzak bir yere gidip yanığı soğutun en yakın sağlık kuruluşun götürülmesi lazım. Üçüncü dereden yanık en kötü yanıklar arasındadır. Yanıklarda ilk yardım nasıl olmadır? Sorusun işte cevabımız. Yanıklar çok hassastır bu yüzden doğru müdahalenin yapılması da çok önemlidir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir