Başarılı Bir Sosyal Medya Planlaması Planı Nasıl Oluşturulur?

Doğruluk Ve Güvenilirlik
 
             Sosyal medyada başarılı reklam daha çok halkın geniş kitlelere ulaşmasıyla alakalıdır. Tabi bunun için herhangi bir sosyal medyada verilen reklam doğru ve güvenilir olmalıdır. Örneğin bir alışveriş sitesinde müşterinin ödeme bilgileri ödeme yöntemi sosyal medyada pazarlamada çok büyük önem sarf etmektedir.
 
Başarılı Bir Sosyal Medya Planlaması Planı Nasıl Oluşturulur
 
            Sosyal medyada planlamada öncelikle konunun ne olacağı kimlere hitap edeceği ve hangi yöntemle olacağını belirlemek gerekmektedir. Bunun başarılı olabilmesi için hazırlayacağımız konunun emsallerine bakmamız araştırmamız gerekmektedir. Örneğin biz bir alışveriş sitesi yapacaksak bu doğrultuda kariyerimiz açısından rakip firmalar ve dost olduğumuz firmaları iyi incelememiz gerekmektedir.

            Bu bağlamda yaptığımız araştırmalar neticesinde deneme sürümü olarak kurduğumuz programı test ederek artılarını ve eksilerini iyi deklare etmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde iyi bir planlama yapmadan bir işe kalkışmış olursak sonucun hayal kırıklığı olabileceğini unutmamak gerekir.
 
Ulaşabileceği Etki Alanı
 
            Başarılı bir sosyal medya pazarlaması aslında müşterinin de potansiyeline bağlıdır. Mesela bazı ürünler Türkiye’de bulunmamaktadır, vatandaşlarımız da yurt dışından ithal mal getiren sitelere yönelmektedir. Bu bağlamda planlama yapılırken aslında önemli anekdotlara değinmek gerekir. Mesela halk ne istiyor? Halkın neye ihtiyacı var? Ülkemizde az bulunan nedir? Bu nedenle halkın isteklerine ne kadar cevap verebilecek aslında konunun en önemli noktası bu.
 
Bilgi Birikimi
 
            Sosyal medyada pazarlama planı yapmak için aslında bir anlamda da bilgi birikime de gerekmektedir; eğer bilgi birikimi yok ise başarılı bir planlama olmayacaktır. Kısacası sosyal medyada pazarlama planı yaparken yapacağımız konunun her türlü özelliklerini bilmeliyiz rakip firmaları denemeliyiz, nasıl bir çalışma sistemine sahipler, nasıl bir müşteri memnuniyeti sunuyorlar bunları irdelememiz gerekmektedir.
 
Geliştirme
 
            Tabi bunları yapmak büyük bir firma olmak için yeterli değildir. Sosyal medya da pazarlama planlaması çok önemli bir husustur ve sürekli gelişme bekleyen bir olgudur. Yaptığımız yapacağımız programları sürekli geliştirmemiz gerekmektedir aksi takdirde rakip firmalar sürekli bir adım sizin önünüzde olacaktır.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir