Kişisel Blog Ne Demek?

İnternet ile dünyaya erişin. Blog bir gereklilik halini almaya başladı. Yazının daha da etkili olduğu günümüzde bloglar iş başında. Blog sahibi olmak günümüzde çok yaygınlaşmış durumda. Her eve giren internet ve akıllı telefonların yaygınlaşması kişisel blog sayısını hızla artırdı.

Kişisel Blog Nedir?

Blog yazarlığı yaygınlaştı. Kişisel blog farklı alanlarda tecrübe ve düşüncelerin paylaşıldığı sosyal bir platformdur. Web sitesi kurulumundan daha basit prosedürlere sahip olduğu için de çok sayıda insan tarafından tercih edilmektedir. Özellikle Instagram profillerinde yer alan terimler ile kişisel blog ne demek sorusu ortaya çıkmıştır.

Web sitesi kurulumundan daha basit prosedürlere sahip olduğu için de çok sayıda insan tarafından tercih edilmektedir. Özellikle Instagram profillerinde yer alan terimler ile kişisel blog ne demek sorusu ortaya çıkmıştır. Günümüzde en çok okunan bloglar için webrazzi.com ve eburhan.com gibi siteler örnek verilebilir.

 Blog Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Açılan bir kişisel blog başarıyı ancak detaylara önem veriliğinde yakalayabilmektedir. Buna göre blog sahibinin öncelikle kendi amacını belirlemesi gerekmektedir. Sonrasında hedef kitlesini tanıyıp, okuyuculara uygun ve gerçekli paylaşımlar yapılmalıdır. Bu paylaşımlar yapılırken herhangi bir yerden alıntı yapıldığında da mutlaka link verilmelidir.

 Bu sayede diğer yazarlara duyulan saygı da ifade edilmiş olmaktadır. Blog konusunda belki de en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise güncel olmaktır. Sosyal medya, kullanıcılarını unutmaya çok yatkın olduğundan düzenli aralıklarla paylaşım yapmak gerekmektedir.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Kişilerin uzmanlaştığı ya da uzmanlaşmak istediği konularda web sitesi kurarak bilgiler verdiği ve kendi adını taşıyan blog türüne kişisel blog adı verilmektedir.

 Kişisel blog açmak, normal bir blog açma temelinde hareket edilerek açılır. Kişisel deneyimlerin ve bilgilerin paylaşıldığı, kişinin genellikle kendi adını taşıdığı bloglardır. Kişisel blog kavramından sonra domain ve hosting oluşturma sırası gelmektedir.

 Belirlenen domain ve hostign adı oldukça önemlidir. Bloga ulaşmak isteyen okurların ve takipçilerin ulaşması adına, dikkat çekici ve sıklıkla arayışa geçilen isimler tercih edilmektedir. Ama bu hususta kişisel bloglarda kişinin kendi adı kullanılabilmektedir.

 Özellikle kişisel blog açmak isteyen insanların dikkat etmesi gereken, alan adının oluşturulmasından sonra WordPress’e kayıt yaptırmaktır. WordPress kurulumundan sonra, özgün içerikler üreterek okuyuculara faydalı bilgiler paylaşılmaya başlanılmaktadır.

Kişisel Blog Para Kazandırır mı?

Blog yazmak ve bunun sonucu olarak para kazanmak mümkün olabilir mi? Bu çok merak edilen sorunun cevabı araştırıldığında tespit edilen bilgiler ve sonuçlar ile ilgili bilgiler paylaşılmaktadır.

 Kişisel blog doğru yöntemler uygulandığında para kazandırabilmektedir. Öncelikle bazı noktalara dikkat edildiğinde belli kriterler çerçevesinde blog yazarlığı yapıldığında elbette para kazanmak mümkündür.

 Blog Yazarlığında Başarılı Olabilme ve Para Kazanma Kriterleri

 -Kesinlikle dikkat çekici ve faydalı bilgeler paylaşılmalıdır.

 -Dil düzgün kullanılmalıdır.

 -Paylaşılan yazılar anlamsız ve sıkıcı olmamalıdır.

 -Arama motoru uyumlu yani SEO uyumlu makaleler yazılmalıdır.

 -Paylaşılan konular hakkında öncesinde ciddi araştırmalar yapılmalıdır.

 -Gerçek bir emek verildiği ve içeriğin faydalı olduğu okuyucuya hissettirilmelidir.

 -İnsanların ihtiyacı olan konular hakkında yazılar yazılmalıdır.

 Tüm bu kriterlere dikkat edilip, içerik hazırlandığı takdirde çok okunan ve aranan bir blog halini alacaktır ve bu da beraberinde bloga reklam alınmasını sağlamakta ve para kazandırmaya başlamaktadır.

Kişisel Blog Hangi Konularda Açılır?

Son zamanlarda birçok kişi ilgi duyduğu konularda kendi kişisel bloglarını açmaktadır. Kişisel blog yazarlarının ayını gün geçtikçe artmaktadır. Durum böyle olduğunda blog açmak isteyenlerin karşısına önemli bir sorun çıkmaktadır: Hangi konuda blog yazmalıyım? Yazıların birçok kişi ilgi çekici bulunmasını sağlayacak ve takipçilerin sayısını gün geçtikçe artıracak konulardan bazıları şöyledir:

 1-Teknoloji Blogu:

 Teknoloji üzerine oldukça fazla blog vardır ve bu blogların pek çoğu kurumsal firmalar tarafından da takip edilmektedir. Teknoloji gibi bir konuda blog açanlar kendilerini uçsuz bucaksız bir bilgi denizinde bulurlar. Hem konusunun bol olması hem de takipçi sayısının çok olması nedeniyle teknoloji blogu açmak akla yatkın bir fikirdir.

 2-Seyahat ve Gezi Blogu:

 Gezmeyi ve seyahat etmeyi sevenlere tavsiye edilebilecek bir blog konusudur. Gezdikleri ve gördükleri yerler hakkında yazılar yazmak hem zevklidir hem de kolaydır. Çünkü sadece gördüklerini yazıya dökmek yeterlidir. Yaşadığı yeri, yurt içi veya yurt dışı seyahatlerini yazıya dökerken o yöreye ilişkin fotoğraflarla yazıyı desteklemek de blogu güçlendirecektir.

 3-Sinema ve Film Blogu:

 Film izlemeye yeterli vakti bulanlar, izledikleri veya vizyona henüz girmemiş olup yakında seyirciyle buluşacak filmler hakkında doğru ve özet bilgileri derleyerek kendi bloglarında paylaşabilirler. Blog yazarları izledikleri filmleri kendi yorumları ile destekleyerek o filmi izlemekte kararsız olan kişilere aydınlatıcı bilgiler sağlayabilirler.

 4-Alışveriş Blogu:

 Genelde kadınların rağbet gösterdiği bir konu olsa da günümüzde erkeklerin de takip etmekten çekinmediği blog konularından biridir. Sadece satın aldınan kıyafetlerin, elektronik eşyaların, mobilyaların, beyaz eşyaların alış sürecini, nereden alındığını, alırken yapılan araştırmayı yazarak güzel bir blog sahibi olmak mümkündür.

 5-Kültür ve Sanat Blogu:

 Edebiyata, tiyatroya, sinemaya, romana, şiire, öyküye meraklı kişilere göre bir blog konusudur. Bu blog yazarları okuduğu kitapları anlatabilir, gittiği tiyatroları yazabilir ve kendi yazdıkları şiirleri, öyküler paylaşabilirler.

Blog Açmak Paralı mı?

Kendisine ait kişisel bir blog açmak isteyenlerin akıllarındaki en önemli soru blog açmanın ücretli olup olmadığıdır. Blog açarak düzenli bir şekilde gelir elde etmek mümkündür. Kendi alan adınızla profesyonel anlamda bir blog açmak için domain ve hosting almanız gerekmektedir. Bunlar için de belli bir maliyete katlanmalısınız.

 Bunun yanı sıra kişisel blog açmak isteyenler adına internette çok sayıda ücretsiz blog servisi yer almaktadır. Kişisel blog açmak için yeterli bilgiye sahip olmayan herkes bu fırsatlardan yararlanmayı deneyebilir. Ancak bu bloglar sizlere sınırlı özellikler sunmakta ve bu nedenle blog servisleri işinizi biraz zorlaştırabilmektedir.

 Paylaşmış olduğunuz yazılarınızla para kazanmanızı sağlayan bloglar için profesyonel kişilerden yardım da alabilme şansınız bulunmaktadır.

Kişisel Blog Açarken Hosting Nasıl Alınır?

Bir kişisel blog isteyenlerin gereksinim duyduklar 2 şey vardır. Domain (alan adı) ve hosting. Blogun insanlar tarafından ulaşılabilir olması için mutlaka bir hosting servisine sahip olması gerekir. Pek hosting nasıl alınır?

 1. Adım:

 İlk olarak hosting satan bir firmanın internet adresine giriş yapılır. Menüden kendine uygun olan hosting paketlerinden biri seçilir. En bilinen site olan WordPress hosting paketi, wordpress için özel optimizasyon sağlanmış hosting paketidir. Hostingi seçtikten sonra satın al butonuna tıklanır.

 2. Adım

 Gelen sayfada alınacak sunucunun hangi işletim sistemine sahip olduğu ve kaç aylık alım yapılacağı seçilir. Eğer ‘php’ tabanlı web sitesi açılacaksa Linux işletim sistemi; ‘net’ tabanlı web sitesi açılacaksa Windows işletim sistemi seçilmelidir. Gerekli seçimler yapıldıktan sonra sonraki adıma geçilir.

 3. Adım

 Sonraki adımda alınan hosting hizmetinde kullanılacak alan adı belirtilir.

 4. Adım

 Elinde daha önceden satın alınmış bir alan adı olanlar ilk seçeneği, alan adını henüz almayanlar ise hosting paketi ile birlikte bir alan adı kaydetmek için ikinci seçeneği seçmelidir. Başka bir firmada kayıtlı olan ve kullanılacak bir alan adı varsa ve transfer edilmek isteniyorsa da üçüncü seçeneği seçip gerekli alanla doldurularak onay butonuna tıklanır.

 5. Adım

 Gelen sayfanın sol tarafında siteye giriş yapılarak satın alma işlemi gerçekleştirilir. Bunun için direkt kredi kartı bilgilerinin doldurulacağı sayfa açılacaktır. Bazı firmalar kredi kartının yanı sıra banka havalesi, EFT ve banka kartı ile alışveriş yapmaya olanak sağlamaktadır. Hizmet kullanım şartlarını okudum kısmı işaretlendikten sonra siparişi tamamla butonuna tıklayarak hosting alma işlemi gerçekleşmiş olur.

Blog Açmak için Teknik Bilgiye Gerek Var mı?

Blog açmak günümüzde hem oldukça kolay hem de kısa sürede halledilebilen işlerden biridir. Kişisel blog sitesi kurmak oldukça basittir. Özellikle bazı firmalar bu alanda blog açmak isteyenlere ciddi kolaylıklar sağlamaktadır.

 Örneğin WordPress gibi alt yapısı oldukça kolay olan ve Türkçe hazırlanmış bir platformdan blog açmak, yeni başlayacaklara yol gösterici olabilir. İnternet üzerinden edinilen bilgilerle bile rahatlıla blog açılabilir. Sitenin hostingini aldıktan sonra ‘’yazı ekle’’ butonuna tıklayarak istenilen konuda içerik yayınlamak mümkündür.

 İçerik Eklemek İçin Hangi Programlar Kullanılır?

 Başlangıç seviyesindeki blog yazarları, hatta blog açma konusunda en ufak bir bilgisi bile olmayan potansiyel blog sahiplerinin içerik paylaşması için çok basit teknik düzeyde bilgi sahibi olması yeterlidir.

 Aslında blog açmak ve onu yönetmek için teknik bilgi gerekmez bile denilebilir. Bir word ve excel programı kullanmayı başaran herkes bir blog yazarı olabilir. Blog açmak için gerekli olan tek şey en temel seviyede bilgisayar kullanma yeteneğinin olmasıdır.

Blog Açmak için Neler Gerekir?

Blog yazarlığı kişiyi geliştiren ve araştırma yapmaya sürükleyen bir süreçtir. Sahip olunan bilgi birikimi ya da öğrenilmek istenilen konular ile ilgili içerik hazırlanması sürecinde blog sahipleri zengin ve faydalı içerik sunabilmek adına araştırmalarını yapmaktadırlar.

 Bir Akıllı Telefon Ya da Bir Bilgisayarın Açamayacağı Blog Yoktur

 Kişisel blog açabilmek için gereken tek araç yazılanların internete yüklenmesini sağlayacak, bilgisayar, akıllı telefon ya da bir adet tablettir. Başka gereken hiç bir şey bulunmamaktadır. İçeriklerin yayınlanması içinde blog alt yapısı sunan sitelerden birinde hesap açıldığı takdirde geriye kalan hiçbir şey bulunmamaktadır.

 Ardından yalnızca kaliteli içerikler hazırlamak ve bunları paylaşmak kalmaktadır. Blog içeriği zenginleştiği ve ziyaretçi sayısı arttığında bloğa alt yapı sağlayan site aracılığı ile gerekli reklam ile ilgili düzenlemeler ve hesapta yapılması gereken işlemler gerçekleştirildiğinde hem sevilen içeriklerin hazırlanması hem de bu yol ile para kazanılması sağlanmaktadır.

Adım Adım Kişisel Blog Açmak

Blog açmak aslında düşünüldüğü karmaşık bir iş değildir. Kişisel blog açmak isteyen herkesin temelde 3 şeye ihtiyacı vardır:

 1- Alan adı (domain name): Blog sahibine ait bir internet adresidir. İnternet kullanıcılarının blogu ziyaret etmek için web tarayıcısına yazdıkları ve www.’den sonra yazan isimdir. Örneğin fatihbircan.com gibi.

 2- Web barındırma hizmeti (hosting): “Sunucu” ismi de verilen ve internete kesintisiz bağlı olan özel bir bilgisayardır. Blogun tüm içeriği ve verileri bu sunucularda depolanır, buradan da ziyaretçilere sunulur. Blogun bu ev sahipliğini yapabilmesi için bir web barındırma (hosting) şirketinden hizmet alması (alan kiralaması) gerekir.

 3- Blog oluşturma platformu: Sunucuya kurulu bir program, bir yazılımdır. Alan adı ve web barındırma hizmetini aldıktan sonra, kişisel blog oluşturmak ve içerikleri yönetmek için kullanılacak platformdur.

Kişisel Blog için Hangi Konularda İçerik Yazılmalı?

En çok okunan bloglar arasında şüphesiz ki kişisel bloglar yer almaktadır. Kişisel bloglar kişilerin hayatlarını, yaşam tarzlarını, içsel dünyalarını, yeteneklerini ve sayamayacağımız kadar fazlasını paylaşabilecekleri nitelikte ucu açık blog çeşitlerindendir.

 En fazla okunan kişisel blog konularını keşfetmek için son zamanlarda popüler olan trendleri keşfetmek etkili olacaktır. Trendler dönem dönem değişebilmekte ve kişilerin istekleri buna göre şekillenebilmektedir.

 Kişisel blog için hazırlanabilecek içerik konularının başında; seyahat ve gezi, oteller ve mekanlar, deneyim, teknoloji ve tanıtım, yemek ve gastronomi gelmektedir. En fazla ilgi duyulan ve en fazla tıklanan bu konular hakkında blog içeriği yazmak, daha büyük bir okuyucu kitlesine ulaşma noktasında etkili olacaktır. Yine de kişisel blogların her türlü konuda içerik yazılabilecek uçsuz bucaksız bir gezegen oldukları unutulmamalıdır…

Kişisel Blog Teması Nasıl Olsa İyi Olur?

Blogun alt yapısı ya da konusu ne olursa olsun, hem blogdan daha çok keyif almak hem de ziyaretçilere içeriği daha hoş sunmak için blogun iyi bir teması olması gerekir. Blog şablonları genelde 4 ana bölümden oluşur: Header, footer, sidebar ve içerik bölümleri.

 1-Header: Blogların en üstündeki bölümdür. Bu bölümde blogun logosu veya banner’ı bulunur. Bunun dışında çeşitli ebatlarda reklam alanları, yatay döşeli bir menü ya da RSS aboneliği gibi ögeler bulunabilir.

 2-Footer: Blogların en altındaki bölümdür. Bu bölümde genellikle credits denilen telif hakkı, kullanım şartları, gizlilik bilgileri, e-posta adresi ve blog temasını hazırlayan kişi ve kurumun ismi gibi bilgiler bulunmaktadır.

 3-İçerik: İçerik bölümü yazıların yer aldığı bölümdür. Bu bölümde bulunan yazılar bazı bloglarda olduğu gibi gözükürken bazılarında yazının ilk karakteri gözükür, yazının devamını oku bağlantısı vererek tamamının görünür olması sağlanır.

 4-Sidebar: Blogların yan taraflarındaki bölümlerdir. Sidebar’a eklenecek birçok öge vardır. Arama kutusu, sosyal ağ butonları, etiket bulutu, kategoriler, blogroll ve daha pek çoğu bunlara örnek verilebilir.

 Bloga Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Blogun temasını seçerken blog sahibinin kendi beğendiği bir temayı değil, aynı zamanda ziyaretçilerinin de beğeneceği bir tema seçmesi önemlidir. Blog teması seçerken şunlara dikkat edilmelidir:

 1-Blog Açılış Hız: Ziyaretçiler için önemli şeylerden biri, blogun açılış hızıdır. Blogun temasında çok sayıda grafik bulunması ya da gereksiz kodlar olması blogun açılış hızını olumsuz etkilemektedir. Ziyaretçilerini memnun etmek isteyen blog sahipleri hızlı açılan ve sayfalar arası geçişin hızlı olduğu bir blog teması tercih etmesi önerilir.

 2-Kolay Kullanım: Ziyaretçilerin blogda istedikleri yazıya kolayca ulaşması ve yazıyı rahatça okumasını sağlamak için sade ve kullanımı rahat bir tema seçmesi önerilir.

 3-İnternet Tarayıcısı Desteği: Blog temasının çeşitli tarayıcılarda nasıl göründüğü mutlaka kontrol edilmelidir. Temanın tüm tarayıcılara uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir.

 4-Daha Az Reklam Alanı: Blogdan para kazanmak isterken her yeri reklam dolu olan bir tema tercih etmek ziyaretçilerin blogdan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu reklamlar blogun reklam çöplüğüne dönüşmesine neden olur.

 Bu temel özelliklere sahip olan kişisel blog ziyaretçiler tarafından tercih edilecektir.

Kişisel Blog için Dil Nasıl Olmalı?

Blog yazarken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu takdirde çok okunan ve aranan blog halini alması oldukça kolaylaşmaktadır.

 İçerik Paylaşılmadan Önce Dil Bilgisi ve İmla Kuralları Gözden Geçirilmeli

 Paylaşılmak istenen içerikler yazılırken dilin iyi kullanılması oldukça önemlidir. Bunun içinde dil bilgisi kurallarını bilmek ve akıcı bir yazı hazırlayabilmek oldukça önemlidir.

 Paylaşılan içeriğin doğru anlatımı, imla kurallarına uyumlu olması bloğu okuyan kişiler için önemlidir. Bir kez bloğu ziyaret eden kişinin tekrar geri dönmesini sağlayan etkenler arasında yer almaktadır.

 Kişisel blog sahibi bir kişinin samimi bir dil ile içeriklerini hazırlaması demek dil kurallarını hiçe sayması anlamına gelmemelidir.

 Doğru dil bilgisi ve imla kuralları kullanıldığında da samimi bir içerik ile yazı hazırlandığında paylaşım çok daha zenginleşmektedir. Bloğu okumak için ziyaret eden kişilerin anlatım dili daha çok dikkatlerini çekebilmektedir.

 Blog yazarlarının bilmesi gereken önemli noktaların başında samimi bir anlatımın illa dili bozuk kullanmak anlamına gelmediğini bilmeleri gerekmektedir.

 Paylaşılmak istenen ana konu hazırlanan içerik içerisinde detaylar arasında kaybolmamalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiğinde dil doğru kullanılmış olmakta ve blog ziyaretçiler açısından zengin içerikli olarak kabul görmektedir.

Kişisel Bloglartan Nasıl Para Kazanabilirim?

Kişisel bloglar duygu ve düşünce paylaşımlarının yanı sıra ciddi bir gelir kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Bir kişisel blog üzerinden para kazanabilmenin farklı yolları bulunmaktadır. Tarayıcı reklamları ve satış ortaklığı para kazanmanın en kolay seçenekleri olarak gösterilmektedir.

 Google Adsense Reklamları ile Para Kazanma

 Tarayıcı reklamlarının blogda yer alması blogdan para kazanmak için en çok kullanılan yöntemdir. Reklamların her biri için tıklanma başına blog sahibine 0.30 kuruş ödeme yapılmaktadır. Ancak reklam alabilmek için ilgili blog sayfasının Google Adsense tarafından onaylanması gerekmektedir.

 Satış Ortaklığı ile Para Kazanma

 Satış ortaklıkları blog üzerinden en fazla gelir getiren para kazanma yoludur. Bu yöntem, pazarlama stratejisi geliştirilerek firma ve markaların ürünlerini satmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir