Linkedin İş Bulma Yöntemleri

            Linkedin tıpkı kariyer.net, elemanonline ve yenibiriş gibi sitelerde olduğu gibi hem iş hem de eleman arayanların buluştuğu bir kariyer sitesidir. Linkedin’i diğer kariyer sitelerinden ayıran tek fark; site üzerinden iş ve eleman arayanların beraber iletişime girebilmesidir. Bu sayede daha profesyonel bir platform oluşturulmuştur. Linkedin üzerinde iş bulmak için yararlanabileceğiniz belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler;

1.PROFİLİNİZİ/CV’NİZİ EKSİKSİZ DOLDURUN:
   
            Diğer kariyer sitelerinde de olduğu gibi linkedinde de özgeçmişinizi eksiksiz doldurmanız sizi her zaman bir adım öne geçirecektir. Bunun haricinde size ait profil sayfanızda sizi anlatan minik detaylar verebilir ve aradığınız sektör ve pozisyondan kısaca bahsedebilirsiniz. Unutmayın, eleman arayanlar sizleri bu şekilde bulacak ve sizi uygun görürlerse mülakata çağıracaklardır.

2.PROFESYONELLERLE BAĞLANTI KURUN:
    
            Linkedin üzerinden iş ararken, çalışmak istediğiniz firmanın insan kaynaklarından, firma sahiplerine kadar iletişime geçebilirsiniz. İlk etapta firma sahibiyle mesajlaşma doğru olmayacağından, firmanın insan kaynaklarına ulaşabilir ve ona firmada aradığınız pozisyonda bir eleman ihtiyacı olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer şirketin şuanda böyle bir ihtiyacı yok ise, kendisine sizi ve aradığınız işi anlatan kısa bir önyazı yollayabilir ve size aradığınız pozisyonda iş bulabilmeniz için yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Bunu yaparken çekinmeyiniz, çünkü zaten bu insanların bu platformu kullanmasının sebebi budur.

3.AKTİF OLUN/PAYLAŞIMLARDA BULUNUN:
   
            Linkedin sitesinde iş ararken en önemli ipuçlarından biri de sitede linkedin iş bulma alanında aktif olarak rol almaktır. Bunu biraz açmamız gerekirse, sitedeki aktif iş ilanlarını takip edebilir ve profesyoneller bağlantı kurabilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok bağlantınız olursa, o kadar çok kişi tarafından görüntüleneceksinizdir. Bunun haricinde, belirli aralıklarla sizi ve aradığınız işi anlatan profesyonel bir yazı yazabilir ve profil sayfanızda bu yazıyı paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hem bağlantılarınızın sizleri fark etmesini hem de paylaşımlarınızın bağlantılarınız tarafından beğenilerek paylaşılmasını ve bu sayede hedef kitleye ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir