Pırlanta Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

             Bildiğiniz üzere Pırlanta, bilinen en eski ve en değerli taşlardan biridir. Özellikle yüzük ve diğer takılarda kullanılan bu değerli mücevher hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Çünkü sahte pırlanta gibi durumlarla da karşılaşılabilirken satın alma ve seçme aşamasında dikkatli olmak şarttır. Peki, Pırlanta Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir
 
Şekil Seçimi
 
             Her pırlantanın kendine özel bir ışıltısı ve parlaklığı bulunmaktadır. İyi kesim yapılmış bir pırlanta daha farklı ve güzel görünmektedir. Kötü kesimli pırlantalarda ise ışığın sızdığı bölgelerde karanlık bir görüntü oluşmaktadır.
 
Pırlanta Parlaklığı
 
             Renksiz yani şeffaf gibi görünen pırlantaların gerçekteki renkleri yan yana olduklarında daha net olarak izlenebilir. Renk skalasına göre G ve H ya da I ve J arasındaki beyaz renk farkı, insanlar tarafından çok dikkatli incelenmediği ve usta olunmadığı sürece asla ayırt edilemez. En net ve berrak renk grupları I ve üstü renk olan taşlardan başlar, H ve G sıralamasıyla gider.
 
Karat Unsuru
 
             Pırlantada karat ağırlığı, kesim kalitesi ve çapı ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Karat ağırlığı fazla olan ve dolayısıyla daha pahalı olan bir pırlantanın, en iyi kaliteli ve ışıltılı olduğu kesinlikle düşünülmemelidir.
 
Berraklık Faktörü
 
             Pırlanta asıl yapısıyla doğal bir madde olduğundan içerisinde leke, çizik vb. durumlar bulunur. FL-IF tamamen net ve temiz, VVS1-VVS2 ise çok küçük gözle görülemeyen lekeler barındırır, I1-I2-I3 ise gözle görülebilen lekeleri içermektedir
 
Sertifika Şartı
 
             Pırlanta ve mücevherat konusunda uzman pırlanta laboratuvarları, söz konusu olan her pırlantayı detaylı olarak inceleyerek, özelliklerini detaylı içeren resmi bir sertifika hazırlarlar. Böylelikle sertifikalı pırlanta almanız güvenilir bir yöntemdir. Gerçek pırlanta olduğunu ve tüm dünya çapında alım satım yapılabileceğini bilmiş olursunuz. Sonuçta, bu laboratuvarlardan alınmış bir sertifikaya sahip olmayan bir pırlanta yüzük, alyans veya benzeri bir takı satın almak, büyük bir risk ve güvensizlik içermektedir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir