Televizyonun Zararları

            Zaman’ımızda televizyonun olmadığı ev neredeyse yok denecek kadar azdır. İnsanların kafa dağıtıyorum stres atıyorum dedikleri bu kutu hiçte sanıldığı kadar masum değildir.
 
Televizyonun Zararları konusunu maddeler halinde sıralayalım.
 
Televizyon kansere yol açmaktadır.
 
Vücudun hormon dengesini bozmaktadır.
 
İzlenilen dizilerle vakit kaybedilmekte ve kişinin hayatını televizyona göre düzenlediği bir duruma sürüklemektedir.
 
Kişiler televizyona ailelerinden daha çok vakit ayırmaktadırlar.
 
Çocuklarda erken ergenliğe geçiş sağlamaktadır.
 
Kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir.
 
Televizyon izleyen kişilerde uyku da düzensizlik görülmektedir.
 
Yapılan yarışma programları ile insanların Onur’ları ile dalga geçilerek küçük düşürülmektedir.
 
Çocuklar işledikleri karakterleri örnek alarak büyüdükleri için çocuklarda saldırgan davranışlar ve suça yönelim artmaktadır.
 
Görme bozuklukları gerçekleşmektedir.
 
Kişiler izledikleri televizyon programlarından etkilenerek saldırgan davranışlar sergilemektedirler.
 
Dikkat dağınıklığı yapmaktadır.
 
Kişiler yerel programların yanı sıra dünya televizyonunu da izledikleri için kendi kültürlerine giderek yabancılaşmaktadırlar.
 
İzledikleri film karakterlerinden aşırı etkilenen kişiler bir süre sonra psikolojik rahatsızlıklar yaşamaya başlamaktadırlar.
 
Aileler çocukları vakit geçirmek amacıyla televizyon izlettirdiklerinde ve çocukların izledikleri programları takip etmediklerinde çocuklarda bazı davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
 
Televizyon yerinde ve Zamanında kullanıldığında faydalı bir araçtır. Televizyon izleme konusunda bir sınır koymazsanız Zaman geçtikçe televizyon hayatınızın merkezine oturmaktadır.
 
Son Zamanlarda yapılan araştırmalara göre televizyondan yayılan ışınlar insanlarda uyku hormonu olan melatonin hormonunun salgılanmasını önemli derecede etkilemektedir.
 
             Günde ortalama 3 saatini televizyon karşısında geçiren kişi yılda yaklaşık 48 gününü televizyon karşısında tüketmektedir. Teknoloji çağı bize birçok kolaylıklar sunarak zamandan tasarruf etmemizi sağlamış olsa da boş zamanlarımızı geçirmemiz için kafa dağıtmak bahanesi altında bizi kandırmaktadır.

            Gidip de gelmeyen şey Zaman şuanda yaşıyoruz ve bir daha bu ana döneniyoruz. Hayatlarımıza Çeki düzen bile veremiyoruz. Çünkü izlediğimiz dizilere baktığımızda kendi hayatımızda çok eksik görüyoruz. Yeni nesil artık bu dizileri örnek alarak büyüyor. Bize düşen onlara örnek olacak davranışlar sergileyerek televizyon izleme saatlerini minimuma düşürebilmektir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir