WordPress Hakkında Bilinmeyenler

Günümüzün çoğu zamanı sanal ortamlarda geçiyor. Eskiden günlük yazmak için defter tutarken, teknoloji çağına geçmemizle beraber defterler bir kenara atıldı. Artık günlük tadında, sanal ortam üzerinde blog adı verdiğimiz sayfalar oluşturup paylaşımlar yapıyoruz. Blog oluştururken birkaç siteden destek alabiliyoruz. Bu siteler arasında en çok tercih edileni WordPress. Fakat WordPress kullanıcılarının çoğu WordPress hakkında çok bilgi sahibi değiller. Bloğunuza daha fazla trafik sağlamak için WordPress ile ilgili bazı detayları öğrenmek gerekir.

WordPress Ana Sayfa ve İçerik Yazısını Ayırma

Yazdığınız yazının ana sayfa da görünmesini istemeyip, kategoriler üzerinden ulaşılmasını istiyorsanız; yazı yazma bölümüne girip ana sayfa yazısını yazın ve yazdığınız yazının sonuna html modunda’'<! -more->” yazın ve içeriğinizi yayınlayın. Böylece ana sayfanızı da kirletmemiş olursunuz.

Tema Nasıl Yüklenir?

Bloğunuza WordPress’te mevcut olan temalar dışında farklı tema yüklemek isterseniz filezilla gibi bir programdan faydalanabilirsiniz.

Ortam Yüklemesi Nedir?

Seçtiğiniz resimleri teker teker ftp’ye atmak yerine hızlı bir şekilde WordPress’in resim klasörüne taşıyan özelliğe Ortam yüklemesi denir. Eğer klasör linkini değiştirmeyi tercih ederseniz, önce ftp’de klasör oluşturun ve ardından menüden ayarlar sekmesinde ki ortam bölümünden ”yüklemeleri bu klasörde sakla” yerine URL yazarak aktif hale getirebilirsiniz.

İlk SEO Ayarlarınızı Yapın

Google’da veya benzeri arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilmek için WordPress kalıcı bağlantılar uzantısını mutlaka ayarlamalısınız. Kalıcı bağlantıları yapabilmek için site.com/wp-admin/options-permalink.php sayfasını kullanabilirsiniz. Buradan ”Özel Yapı”yı seçin ve ”/%postname%” kodunu yazın, hepsi bu kadar.

Temanız İçin Full Sayfa Şablonu

Hakkımızda sayfası için ve büyük içerikler barındıran sayfalar için ful sayfa şablonu güzel bir yöntem. Normal de var olan tekli şablonun içerik alanını ve menüyü kaldırmanız bunu yapmak için yeterli olacaktır. Sadece şablon ve kodlar kaldığında ”genis.php” ya da benzer bir isimle kaydedebilirsiniz.

Konu Seçimi

Sayfanızı oluşturduktan sonra ne hakkında yazacağınıza karar vermelisiniz. Her daldan parça parça konuları ele alarak yazmak size fayda sağlamaz. Aksine bu sizin için dezavantaj olur. Teknoloji, moda, kişisel gelişim, sağlık, kültür-sanat, dekorasyon ya da yemek alanlarından en çok ilgi duyduğunuz alanı seçip ona yoğunlaşmak ve sık sık yazmak yerine haftada bir kez bile olsa kaliteli içerik girmek faydanıza olacaktır.

WordPress İçin Site İstatistik Eklentisi

Google Analytics’e benzer oldukça faydalı bir WordPress eklentisidir. Blog sayfanıza giren kişi sayısını, tıklanma sayısını, ne zaman, hangi sayfaya, hangi tarayıcıdan bakmış, Google üzerinden ne aranarak sayfanıza girilmiş gibi birçok önemli bilgiye erişebileceğiniz, sayfanızda olmazsa olmaz bir eklentidir. Üstelik kullanımı da oldukça basittir.

Akismet Nedir?

Akismet sayfanıza bot olarak yani gerçek insan olmayan gelen yorumları, linkleri vs. ”istenmeyen” kutusuna otomatik taşıyan eklentidir. Akismet eklentisini çalıştırmak için eklentiyi kurduktan sonra resmî sitesinden e-postanız ile bir kod alabilirsiniz. Daha sonra da WordPress Akismet’e aldığınız kodu girin ve çalıştırın. Her WordPress kullanıcısının ihtiyacı olan bir eklentidir.

WordPress Dilini Türkçe Yapma

Öncelikle WordPress resmî sitesinden Türkçe versiyonunu indirip, kurulumu tamamlayın. Normal şartlarda WordPress Türkçe çalışır ancak istisnai durumlarda; ftp klasöründen wp-config.php dosyasını açın ardından 72. klasördeki ”define(‘WPLANG’,”);” yerine ”define(‘WPLANG’,’tr_TR’);” yazın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir