Et Yemekleri Nasıl Yapılır

             Her an kendini geliştirmek ve lezzetli tatlara sahip olunmak isteyen her mutfakta aynı soru vardır: Et yemekleri nasıl yapılır? Et yemeği pişirmenin önemli noktaları vardır. Bu noktaları atlamayan herkes kolaylıkla birbirinden lezzetli ve mükemmel et yemekleri pişirebilir. Öncelikli olarak etin ne eti olduğu ve cinsi önemlidir. Her et farklı yöntemlerle pişirilir. Tavuk ve hindi eti çok çabuk pişer. Çeşitli baharatlarla bu etlerde lezzeti yakalamak mümkündür. Oysa en zahmetli ve en lezzetlileri ise kuzu ya da dana etidir. Bu etlerde lezzeti yakalamak adına baharatlar kullanılsa da en önemli noktası pişirme teknikleridir.
 
Mühürleme Yöntemi
 
            Peki, Et Yemekleri Nasıl Yapılır Bazı evlerde tencereye önce soğan atılsa da bunun yanlış bir bilgi olduğunu söylemek gerek. Lezzetli et yemeklerinin birincil püf noktası tencereye önce eti sonra soğanı atmak olmalıdır. Tencereye önce atılan et mühürlenme özelliği göstererek suyunu içinde hapsedecek ve klasik tabir olan ‘lokum kıvamına’ gelecektir. Et, mühürleme ile suyunu dışarı vermez ve böylelikle pişirilen etlerde kuru, yavan bir tat oluşmaz.
 
Sebzeyle Tatlandırma
 
            Soru: Et yemekleri nasıl yapılır? Cevap: Et yemekleri sade olarak tavada pişirme, kızartma ya da tencere yemekleri olarak çeşitlenebilir ve bu ölçüsüne göre pişirme uygulanabilir. Etinizi ne ölçüde pişirmek isterseniz isteyin ikinci püf noktanız ise sebzeleri karıştırarak atmamanız gerektiğidir. Tencereye ya da tavaya attığınız etlere sebzeleri sırasıyla eklemeniz gerekmektedir. Genellikle bu sırayı soğan, kırmızıbiber, yeşilbiber ve domates izler. Çünkü her sebzenin pişme süresi farklıdır.
 
Tuz ve Baharat Kullanımı
 
            Et yemeği pişirilirken üçüncü dikkat etmeniz gereken özellik ise, tuz ve çeşitli baharatların kullanımıdır. Et yemeğine tuz ve baharat en son eklenmelidir. Çünkü en son eklenmez ise, eti kurutur. Tabi yemeği pişirmeden önce etleri süt, yoğurt ve zeytinyağından oluşan karışımda yarım saat dinlendirmek de yemeğinize ayrı bir lezzet katacaktır. Et yemekleri nasıl yapılır? Sorumuza cevap bulabildiysek herkese şimdiden afiyet olsun dileklerimizle…
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir