Firik Pilavı Nasıl Yapılır

            Firik pilavı Antep, Hatay ve Kilis’in yöresel yemeklerinden birisidir. Bu lezzetli ve sağlıklı pilav, buğday başaklarının kurumadan toplanan hali olan firik ve pilavlık bulgur karıştırılarak yapılır. Gaziantep ve Kilis mutfağında nohutlu ve kuşbaşı etle yapılan firik pilavı, Hatay mutfağında sade veya nohutlu tercih edilir. Alternatif olarak mercimekle de yapılabilir. Firik Pilavı Nasıl Yapılır sorusuna yanıt olarak; Aşağıda etli ve nohutlu firik pilavı ile mercimekli firik pilavı tarifini bulabilirsiniz.
 
Antep Usulü Etli ve Nohutlu Firik Pilavı Tarifi
 
Malzemeler:
 
2 su bardağı ( 400 gr) firik
 
1,5 su bardağı (400 gr ) pilavlık bulgur
 
1 su bardağı haşlanmış nohut
 
7 su bardağı su
 
200 gr tereyağı
 
600 gr kuzu kuşbaşı
 
2 soğan
 
1 yemek kaşığı domates salçası
 
Arzu edildiği kadar karabiber, kırmızıbiber ve tuz
 
Yapılışı
 
            Tereyağı tencerede eritilip, kuşbaşı etler eklenir. Etler suyunu salıp çekince soğanlar ilave edilir. Soğanlar pembeleşinceye kadar etle birlikte kavrulur ardından suyun bir kısmı ilave edilir. Etler pişip yumuşayınca yıkanan firik ve pilavlık bulgur ilave edilir. Suyun geri kalanına salça ve baharatlar konularak ilave edilir. Bulgur ve firik pişmeye başladıktan sonra haşlanmış nohutlar ilave edilir. Kısık ateşte pişen pilav demlemeye bırakıldıktan 10 -15 dk. sonra yemeğe hazır hale gelir. Etsiz yapmayı arzu derseniz su yerine et suyu kullanabilirsiniz. İsteğe göre biber salçası ya da biber ilave edilebilir.
 
Mercimekli Firik Pilavı Tarifi
 
Malzemeler:
 
2 su bardağı ( 400 gr) Firik
 
1 su bardağı (400 gr ) pilavlık bulgur
 
Yarım su bardağı yeşil mercimek
 
5 su bardağı tavuk ya da et suyu (arzuya göre su ile seyreltilebilir.)
 
1 yemek kaşığı tereyağı
 
Yarım çay bardağı zeytinyağı
 
1 büyük soğan
 
1 yemek kaşığı biber salçası
 
Arzu edildiği kadar karabiber, kırmızıbiber ve tuz
 
Yapılışı
 
            Soğanlar pembeleşinceye kadar zeytinyağı ile kavrulur. Üzerine yıkanan firik ve pilavlık bulgur ile 3-4 saat suda bekleyen yeşil mercimekler ilave edilerek kavrulamaya devam edilir. Üzerine su, salça ve baharatlar konularak pişmeye bırakılır. Pişen pilav tereyağı eklenip demlemeye bırakıldıktan 15 dk. sonra yemeğe hazır hale gelir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir