Kuru Patlıcan Yemeğini Nasıl Yapılır

             Yazın yetiştirilen sebzelerimizden kışında faydalanabilmemizin en doğal, en sağlıklı yolu sebzelerimizi yazın güneşte kurutup kaldırmamızdır. Bilim çağıyla beraber evlerimize giren teknolojik aletlerle yaşam tarzlarımızda değişti. Derin dondurucuyla beraber buzdolabı poşetleri çıktı ki bu poşetlerin hiç sağlıklı olmadığını kanser riskini hayli arttırdığı son çıkan haberler arasında. Eskiden babaannelerimiz bu buzdolapları yokken bu poşetler yokken kışa sebze kaldırmıyorlar mıymış acaba!

            Yeniliklere açık olmalıyız ama sağlığımızı tehdit ediyorsa kesinlikle uzak durmalıyız ki zaten o buzdolabına kaldırılan sebzelerin tadı kesinlikle bozuluyor ve hiç güzel yemekler olmuyor, bu benim kendi görüşüm ama eminim ki benim gibi düşünenler azınlıkta değildir. Şimdi ayrıntıya inelim biraz; kızartmaların vazgeçilmezi, imamı bayıltan, menemene de yakışan, renginin adıyla bile meşhur olan sebzemiz, canımız patlıcanımız. Yazın bunun kabuklarını soyun, biraz tuzlu suda bekletin, güneşte kurutun ve kışın yemek için serince bir yere kaldırın.

            Kış geldi şimdi bakalım, Kuru Patlıcan Yemeğini Nasıl Yapılır İlk önce patlıcanları yıkayalım, sonra üstünden biraz aşacak şekilde su koyup bunu patlıcanlar iyice yumuşayana kadar kaynatalım. On beş yirmi dakika yeter sanırım, çokta hamur olmasın yani. Haşlanan patlıcanımızı süzgeç yardımıyla süzelim. Sonra bir tane kelle soğan alalım, onu küp küp doğrayalım, tencereye soğan ve biraz da yağ katalım. Bunları soğanlar pembeleşinceye kadar kavuralım, sonra haşladığımız patlıcanları katalım ve karıştıralım.

            Beş on dakikada böyle kavuralım. Hem kızartma hem kavurma tadında kuru patlıcan yemeğimiz hazır. Afiyet olsun! Aynı bu şekilde kavurma işlemi yaparken biraz su katarsanız sulu bir yemek elde edebilirsiniz. Ayrıca yazın patlıcanlarımızı kızartmalık şeklinde kurutup kışında bunları patatesle biberle beraber hafif haşladıktan sonra tepsiyle fırına verebilirsiniz. Demek ki bu patlıcan nimeti bayağı bir yemek çeşidi çıkarıp hanımların \’akşama ne yapsam?\’ sorusuna cevap vermeyi kolaylaştırıyor. Hanımlar hayatı hem sağlıklı hem kolay yaşayın.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir