Kuymak Nasıl Yapılır

            Karadeniz bölgesinde yaygın yapılan bir yemek olan kuymak, yapımı ve kullanılan malzemelerle birlikte yöreden yöreye değişmektedir. Kuymak yapımının en önemli unsuru iki kere öğütülmüş mısır unu ve minzi veya imansız gibi çabuk erimeyen peynirler kullanmaktır. Çifte kavrulmuş mısır ununa Karadeniz’de ulaşabileceğinizden normal mısır unuyla da kuymak yapabilirsiniz. Minzi ve imansız gibi yöresel peynirleri bulamıyorsanız kolot ya da çeçil peyniri kullanabilirsiniz. Trabzon usulü kuymak yaygın olarak yapılmaktadır. Diğer kuymak türleri de eldeki malzemelerin varlığına göre denenebilir. Peki, kuymak nasıl yapılır
 
Trabzon Usulü Kuymak Tarifi
 
Malzemeler:
 
4 yemek kaşığı mısır unu
 
2 yemek kaşığı tereyağı
 
2 su bardağı soğuk su
 
1 kâse imansız ya da minzi peyniri ( İsteğe göre miktar arttırılabilir.)
 
Kullanılan tereyağı ve peynirin tuz oranına bakılarak istenirse tuz konulabilir.
 
Yapımı:
 
            Bir tavada tereyağı ile mısır ununu koku salıncaya kadar kavuralım. Daha sonra suyu ve tuzu ekleyip yağ üste çıkana kadar pişirelim. Son olarak peynirleri katıp çok karıştırmadan eritip servis edelim.
 
Yörelere Göre Kuymak Yapımı
 
            Giresun, Ordu ve Trabzon’da yukarıda anlatıldığı gibi yapılan kuymak, Artvin’de peynirsiz ve yağ yerine Artvin kaymağı kullanılarak yapılır. Rize’de ise yapım aşamaları Trabzon usulü kuymakla aynıdır ancak Erzurum telli peynir ile yapılır. Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Iğdır’da da kuymak yapılmaktadır. Burada yapılan kuymakta farklı olarak mısır unu yerine buğday unu kullanılır ve peynir eklenmez.
 
Iğdır usulü Kuymak Tarifi
 
Malzemeler:
 
3 su bardağı buğday un
 
2 yemek kaşığı tereyağı
 
1 kahve fincanı zerdeçal (sarı kök)
 
250 gr kepleme ( İran baharatı)
 
Su
 
İstenildiği kadar tuz
 
Yapımı:
 
            Bir tavada tereyağı eritilip sarı kök ilave edilir. Bu arada un, tuz ve sudan ayrı bir kapta karışım elde edilir. Elde edilen karışım tavadaki tereyağlı karışıma yavaş yavaş ilave edilir. Pişen karışım ocaktan alınıp üstüne kepleme eklenir ve servise hazır hale gelir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir