Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir?

Güzel bir balık tarifi. Mırmır balığı, halk dilinde mercan olarak bilinir. Balıkçılar en meraklı balık türü diye söylemektedir. Bu balık, sahillerin derin bölgelerinde, ılıman ve kumluk sahillerde yaşamını sürdüren bir türdür. Bu balığın mevsimi ise haziran ve eylül ayı arasındadır.

Mırmır Balığı Nasıl Pişirilir

Mercan balığının yapılması ve hazırlanması çok kolay ve basittir. Pişirme metotları arasında tavada, fırında veya ızgarada pişirilmektedir. Tavada pişirmek için öncelikle temizlenir, temizlendikten sonra üzerine salça, tuz, kekik ve sarımsaktan oluşan karışımı bir fırça ile iyice sürerek ısınmış yağa koyarak pişirmek gerekir.

Tavada pişirme yöntemlerinden biri de balığı kısık ateşte pişirmek balığın lezzeti bakımından çok önem taşımaktadır. Bir diğer pişirme yöntemi olan fırında pişirme ise, öncelikle temizlenen balıkların üzerine yağ dökülerek, balıklar suyunu salana kadar 200 derece sıcaklıkta fırına koyulması ve pişirilmesi yeterlidir. Lezzeti açısından etinin yumuşak olması için tava ve ızgaradan ziyade fırında pişirilmesi önerilir.

-Mırmır Balığını Pişirilirken Dikkat Edilecek Hususlar:

Mercan balığı pullu bir balık türü olduğundan dolayı ilk önce pullarının temizleme işlemi yapılması gerekir. Bıçağı dik tutma yöntemiyle üzerini sürtmek yeterlidir. Pulların temizlenmesi sonucunda iç organlarının temizlenmesi gerekir. Fakat balığın karnını tamamen yarmaya gerek yoktur. Temizleme bittikten sonra balığı bölerek parçalanır. Mırmır balığını pişirirken lezzetli olması için, tavada kızartma işlemi yapılacaksa yarım ölçekte çiçek yağı ile yarım ölçek zeytinyağının karışımı balığa büyük lezzet katar.

Bu yöntemden ziyade defneyaprağı kullanma balığa ayrı bir tat getirir. Son olarak ise kokudan rahatsız olunmaması için balığı pişirmeden önce sirkeli suda biraz bekletmek balığın kokmasına engel olur. Mırmır balığı eğer temizlendikten sonra hemen tüketilmeyecek ise, mırmır balığını iyice temizledikten sonra uygun ortamda kokmaması için saklamak gerekir. Bunun için de Mırmır balığı belli parçalara bölünüp, buzdolabına konulmalıdır. Eğer uzun süre tüketilmeyecekse, buzluğuna konulur. Çünkü buzluk da on beş gün, buzdolabında ise üç gün saklanabilir.
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir