Şerbetli Çikolatalı Kare Tatlısı

Keki:
 
            Şerbetli çikolatalı kare tatlısı yapımı için derin bir kap içerisine iki yemek kaşığı un, iki buçuk yemek kaşığı kakao, bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı kabartma tozu konularak karıştırılır. Başka bir kapta beş adet yumurta beyazı ve bir çay bardağı toz şeker mikser ile beyazlaşıncaya kadar çırpılır.

            Sonrasında ise keki için hazırlanılan karışım mikser ile çırpılmış karışımın içerisine yavaş yavaş eklenerek çırpılmaya devam edilir. Oluşan karışım pişirilmek üzere yağlanmış bir kap içerisine konularak fırına verilir, fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir. Fırında yaklaşık yirmi dakika 180-200 derece arasında pişirilmesi yeterlidir. Piştikten sonra kekin soğumaya bırakılması gerekmektedir.
 
 Kekin şerbeti için:
 
            Bir buçuk su bardağı su ve iki çay bardağı toz şeker birlikte pişirilmelidir, bu şerbet kaynayınca ocağın altı kapatılmadan bu şekilde yaklaşık on dakika kaynamaya devam etmelidir. Hazırlanmış olan bu şerbet daha önce soğumaya bırakılan kekin üzerinde sıcak halde gezdirilmelidir.
 
 Muhallebisi:
 
            Bu tarife asıl lezzetini veren unsurlardan biri ise kekin üzerindeki vanilyalı muhallebidir. Muhallebinin yapımı için dört bardak süt, iki çay bardağı toz şeker, yaklaşık bir su bardağı un, tercihe göre bir kaç damla vanilya aroması ya da iki paket toz vanilya bir araya getirilip muhallebi haline gelene kadar pişirilmedir. Pişirilen muhallebi soğuduktan sonra ise erimeye hazır hale gelmiş bir yemek kaşığı tereyağı muhallebinin içerisine eklenmeli ve son olarak kekin üzerine dökülmelidir.
 
             Muhallebi kek ile birleştikten sonra daha da lezzetli hale gelmesi için tercihe göre bir miktar sıvıyağ ve çikolata eritilip biraz soğuduktan sonra muhallebinin üzerine dökülmelidir. Muhallebi de soğuduktan sonra kek buzdolabı içerisinde iki üç saat dinlendirildikten sonra servis edilmelidir.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir