Türlü Yemeği Nasıl Yapılır

             Bütün sebzelerin ayrı ayrı içlerinde vitaminleri ve besin değerleri vardır. Hepsinin ayrı ayrı güzel yemekleri olur. Fakat bu lezzetlerin hepsi bir arada olduğunda lezzetine doyum olmaz. Türlü yemeği hem çok lezzetli, hem de çok besleyici bir yemektir. Şimdi Türlü Yemeği Nasıl Yapılır onu öğrenelim.
 
Türlü Yemeğinin Malzemeleri
 
* yarım kilogram kuşbaşı
 
* 1 adet patlıcan
 
* 2 adet patates
 
* 1 adet kabak
 
* bir tutam taze fasulye
 
* 2 adet domates
 
* 2 adet biber
 
* bir büyük baş soğan
 
* 1 yemek kaşığı salça
 
* 2 yemek kaşığı tereyağı
 
* 1 tatlı kaşığı tuz
 
*Karabiber, pul biber ve istediğiniz baharatlar
 
 Türlü Yemeğinin Yapılışı:
 
             Öncelikle sebzelerin hepsini hazır edelim. Patlıcanları yıkayıp şeritler halinde keselim ve tuzlu suyun içine orta büyüklükte doğrayalım. (Patlıcanları kararmaması için her zaman bu işlemi yapmalısınız). Patatesleri soyalım ve onları da küp küp doğrayalım. Kabağın dışını da şeritler halinde kesip aynı büyüklükte doğrayıp hazırlayalım. Bir tutam taze fasulyeyi de küçük küçük doğrayalım.
 
             Bütün malzemeler hazır edildikten sonra tenceremize önce kuşbaşı etlerimizi yerleştirelim. Üzerine hazırladığımız bütün sebzeleri karıştırıp ilave edelim. Daha sonrasında soğanları ve sarımsakları küçük küçük doğrayarak ilave edelim. Küçük küçük doğranmış domatesleri ve biberleri de yemeğimizin üzerine ilave edelim.

            Yemeğimizin malzemeleri tamamlanmış oldu. En sonunda 2 yemek kaşığı tereyağını 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyelim. 1 yemek kaşığı salçayı da suyun içinde çözdürerek yemeğin üzerine ilave edelim. Tencerenin kapağını kapatalım ve kısık ateşte 35-40 dakika pişirelim. Eğer yemeğiniz susuz olursa, pişme esnasında üzerine kaynamış sıcak su ilave edebilirsiniz.
 
            Türlü yemeğini ister zeytinyağlı, isterse etli olarak tercih edebilirsiniz. Zeytinyağlı yapmak istediğinizde et hariç aynı malzemeleri kullanarak yine mükemmel bir lezzet edeceksiniz. Yemeğinizi, yanında cacık ve bol yeşillikli salata ile servis etmeyi unutmayın. Afiyet olsun
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir