Zeytinyağlı Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

            Kökleri sebze olarak yenen kabuklu bir bitkidir. Sulak yerlerde yetişir. Kerevizin sapı da sağlık açısından zengin elementlere ve bileşenlere sahiptir. Kereviz sapının metabolizmanın dayanıklılığını arttırdığı bilinmektedir. Düzenli bir şekilde gün içerisinde bir kereviz sapının tüketilmesi zihnin geliştirilmesinde önemli rol oynar. Diyet yapanlar için kereviz sapı; yağ yakmada ve kilo vermede yardımcı rol üstlenir.

            Diyet yapanların mucizevi bir besin kaynağıdır. Şişkinliklere, ülsere, hazımsızlık, gastrit ve birçok rahatsızlığı tedavi edici özelliklere sahiptir. Maydanoz ailesindendir. B vitaminleri, demir ve kireç bakımından zengindir. Mideyi güçlendirmek, karaciğeri temizlemek, diyette zayıflamayı kolaylaştırmak ve kanı temizlemek için birebir olan kereviz C vitamini yönünden de oldukça zengindir.
 
 
 
Kerevizden Yapılan Yemekler
 
*Kereviz çorbası
*Kereviz kuzu etli
*Kereviz kıymalı
*Kereviz terbiyeli
*Kereviz sade yağlı
*Kereviz bastı
*Kereviz musakkası
*Kereviz zeytinyağlı
*Kereviz dolması (zeytinyağlı)
*Kereviz dolması (etli)
*Kereviz püresi
*Kereviz salatası
*Kereviz sote
 
Zeytinyağlı kereviz yemeği nasıl yapılır?
 
Malzemeler (6 kişilik kereviz yemeği için)
 
4 adet kereviz
1 su bardağı soyulmuş arpacık soğanı
3 adet havuç
4 adet patates
1/2 bağ maydanoz
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çorba kaşığı un
1 adet limonun suyu
1 tatlı kaşığı şeker
tuz
 
Hazırlanışı
 
            Kerevizler talaş kalmayacak şeklinde soyulur. Ortadan ikiye ayrılır. Kesilen yüzleri biraz oyularak çukurlaştırılır. Tepsiye, çukur yerleri üste gelecek şekilde konulur. Soğan, havuç ve patates suyun içine koyulur ve tüm malzemeler süzdürülür. Dibi düz bir tencereye önce kerevizleri, sonra diğer sebzeler düzenli bir şekilde yerleştirilir.

            Yağı, tuzu, limon suyunu, unu, şekeri ve sebzelerin seviyesine kadar su ilave edilir. Üzerine bastıracak bir tabak, bir de kapak kapatıp kaynatılır. 15 dakika kısık ateşte pişirilir. Soğuduktan sonra maydanoz veya dereotu ile süsleyerek servis yapılır. Dip Not: Kereviz, vitamin ve mineral madde yönünden çok zengin bir sebzedir. Kereviz için “Bir eczaneye bedel” denir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir